Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... venit in timpul concediului prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

venit in timpul concediului prenatal

Buna ziua,

Pe 26 iunie as vrea sa intru in concediu prenatal, insa la inceputul lunii iulie (5-10) colega de serviciu pleaca la mare si ar dori sa ii tin locul la serviciu in aceasta perioada.
Exista posibilitatea de a fi in concediu prenatal si de a lucra cateva zile in aceasta perioada? bineinteles, voi fi platita pentru zilele lucrate.

Multumesc!
andreeaene22, utilizator
Nu exista o astfel de posibilitate ... Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Codul Muncii
Art. 15^1
In sensul prezentei legi, munca nedeclarata reprezinta:
c) primirea la munca a unui salariat in perioada in care acesta are contractul individual de munca suspendat;
....

art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e2) primirea la munca a unuia sau a mai multor salariati in perioada in care acesta/acestia are/au contractul individual de munca suspendat, cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
......
Contractul meu de munca la aceasta firma este pe perioada determinata si expira in dec 2018, perioada in care voi fi in CCC.
Imi puteti spune care sunt urmatorii pasi? Am citit alte raspunsuri pe site ca acest contract se va incheia de drept. Firma mai are vre-o obligatie catre mine sau eu catre firma?

Multumesc!