avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate DanaMan

Activitate DanaMan

Pe cale amiabila nu am reusit nimic. Iar un mediator costa cat paguba mea la masina, nu vad rostul sa dau suma aceea la mediator.
Am declarat accidentul pe loc la politie si am primit o hartie ca sa mai pot circula cu masina cateva saptamani.
Sotul conducea iar eu eram langa el in masina. Nu stiu daca voi fi luata in considerare ca martor fiind sotia.
Daca il dau in judecata si binenteles voi cere sa suporte el cheltuielile de judecata eu ce va trebui sa platesc?
Buna seara.

De vreo luna am trecut cu masina mea pe langa un cal care se afla pe mijlocul drumului. L-am evitat cat am putut dar a sarit si mi-a lovit masina cu copitele. Proprietarul calului a vazut ce s-a intamplat si si-a recunoscut vina. Dar nu vrea sa plateasca pentru ca i se pare prea scump. Ma gandesc sa-l dau in judecata. Sfatuiti-ma va rog ce pot sa fac sa nu raman cu paguba.
Inca tot nu am primit un raspuns satisfacator.
Si in caz ca as face succesiunea, cat m-ar costa pentru o casa in valoare de 4000 de ron aflata in provincie, intr-un sat mic. Precizez ca e pe numele bunicii (care e decedata de 8 ani), deci succesiunea trebuie facuta pe tata, apoi pe mine.
Buna ziua,

Problema e urmatoarea:
Am mostenit o casa de la bunica impreuna cu fratele meu. Lui i-am platit partea ca sa ramana casa mie. As dori sa fac succesiunea, de pe bunica, pe tata, apoi pe mine. Nu-mi permit sa fac succesiune momentan, dar as sta mai linistita daca fratele meu ar da o declaratie la notar ca renunta la partea lui de mostenire.

1.)E posibil asa ceva? (sa dea el declaratie ca renunta la mostenire)
2.)Cat ma costa?
3.)Si de ce acte am nevoie?
Eu nu locuiesc in acea casa. Locuiesc la 50 km de el in casa sotului meu, aici am si adresa din buletin. Deci sa inteleg ca pot sa accept sa treaca locuinta pe numele meu? Este exlus sa fiu trasa la raspundere pentru fapta lui?
Buna ziua, am o problema grava.
Tatal meu a cumparat o casa la tara si din motiv ca are datorii la banci, vrea sa puna pe numele meu, caci pe altcineva nu are. Eu nu doresc acest lucru, pentru ca nici nu-mi trebuie casa si mi-e si frica pentru ca din cate stiu eu, el fura curentul. In cazul in care accept sa puna casa pe numele meu si este prins in fapt, va trebui sa ispasesc eu pedeapsa lui? Chiar daca eu nu locuiesc in casa cu pricina?