avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate adrianabucinica

Activitate adrianabucinica

Am inteles ca recursul se face in 10 zile de la primirea comunicarii si apoi se merge la Curtea de Apel si cu siguranta vom cistiga si acolo ,la fel si ceilalti colegi care au fost reprezentati de avocati particulari au avut cistig de cauza dar tot cu recurs ,sigurul lucru care ne omoara este faptul cum se misca lucrurile.,speram ca pina in august sa ne cistigam banii....?Oricum pe anularea deciziei inca nu s-a fixat o data dar speram sa cistigam si acolo deorece cel putin in cazul meu ma aflam in CO de drept pe 2013 cind m-au anuntat ca sunt in preaviz dupa o perioada de 6 luni de CM .Datorita serv am facut o bronsita cronica deorece pe linga postul de traducator care il ocupam mi s-a dat si sarcina de a ma ocupa de arhiva de retehnologizare,care m-a terminat de tot.Ar trebui sa dau in judecata pe reprezentantii sucursalei ptr daune?deorece eu m-am imbolnavit dat serv lucru care poate fi atestat si de analizele medicale cit si de comisiile de expertiza medicala de la Bucuresti care m-au evaluat clinic recomandindu-mi schimbarea locului de munca.
AX-(m fost disponibilizata in ian 2013 de la hidroelectrica fara a se respecta CCM in vigoare am cistigat in instanta salariile compensatorii dar cu recurs care mai sunt pasii ptr a inta in posesia banilor?X-(
Răspuns la discuția Disponibilizare
Eu personal ma aflam in prima zi de CO cind m-au anuntat ca mi s-a dat preaviz,dupa o perioada de 6 luni de concediu medical tecuta prin 3 comisii de expertiza.Imi luasem CO in continuarea CM deorece organismul numai facea fata la tratament cind am fost instiintata de preaviz.M-am prezentat la serviciu pe data de 25 ianuarie cind executorul mi-a lipit pe usa preavizul.Mentionez ca nu am renuntat de bunavoie trebuia sa ma prezint deorece risca sa mi se inchide contractul de munca si nu puteam nici sa mai iau somaj.Nu ma asteptam deorece imi virasera si o parte din banii de CO ,banii pe care mi i-au oprit cind am terminat preavizul ba mai mult am si dat o suma de bani in contextul in care aveam un CM de 14 zile +15 zile de preaviz dar se pare ca nu a acoperit suma de 11 mil pe care o datoram desi nu inteleg si nici nu m-a lamurit nimeni cum dupa 23 de zile nu au reusit sa stringa acesti bani cind in mod obisnuit eu pe luna luam 1380 ron in functie de zillele lucrate si a mai trebuit sa mai dau 315 ron.
Discuție Disponibilizare
Am fost disponibilizata in prima etapa 2013 ianuarie de la Hidroelectrica.As dori sa stiu dc acesta ordonanta de urgenta propusa de domnul Ponta se poate aplica si in cazul meu deorece nu ne-au dat nici salariile compensatorii prevazute de CCM ,iar ultima zi a mea de preaviz a fost 14 febroarie 2013 iar teoretic au trecut 90 de zile pina la etapa a doua de disponibilizari care a avut loc acum in mai.