avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate Angel06

Activitate Angel06

Va mulțumesc frumos pentru răspuns.Zi bună va doresc.

raluk0207 a scris:

Poate sa ii dea apartamentul copilului, fara acordul nimanui.
Nu exista act care sa nu poata fi atacat. Orice cetatean este liber sa se adreseze instantei.

Nu,nu au apucat sa-si ia nimic împreună,au stat cu chirie,apoi dansul a decedat.Acum a cumpărat aceasta proprietate doar pe numele ei.

raluk0207 a scris:

Cu soțul a dobandit ceva în timpul căsătoriei?
Soțul a avut și el vreun bun?

Bună seara. Sora mea are 2 copii,soțul ei a decedat acum foarte mulți ani,iar după decesul acestuia,ea si-a cumpărat un apartament pe numele ei..Poate sa facă ea acte doar unuia dintre copii,fara sa aiba nevoie de semnatura sau acordul celuilalt? Și ce acte trebuie sa facă,pentru ca celalalt sa nu poată ataca actul?
Răspuns la discuția Abuz Politia Locala
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna seara,
Am si eu urmatoarea situatie. Un vecin care lucreaza la politia locala m-a reclamat ca am parcat neregulamentar (parcasem de fapt pe locul unde parca el masina, loc pe care nu-l plateste si nu este al lui, el nici macar nu sta in blocul unde isi parcheaza masina).In data de 20.08, am fost sunata de colegii dansului de la locala, pt a cobora sa-mi mut masina.Mi s-a cerut un buletin,pe care unul din agenti l-a pozat, am vb cu ei,nu am semnat nimic, nu mi-au dat nici o hartie la mana,iar dupa discutie imediat,am mutat masina.Ei m-au anuntat de atunci ca e posibil sa primesc amenda.Ceea ce s-a si intamplat,azi am primit amenda si 3 puncte penalizare pt parcare neregulamentara. Pana aici totul ok,doar ca in PV intocmit de politist,scrie ca mi s-a intocmit PV-ul in lipsa,in conditiile in care eu am vb cu ei si am si mutat masina si in PV sunt trecute datele mele personale,in conditiile in care nu eu sunt proprietarul masini pe care o conduc...Nu trebuia sa vina amenda pe numele persoanei care este proprietar,daca eu teoretic nu am fost de fata cand mi s-a facut PV-ul?Era normal sa mi se dea direct amenda si puncte de penalizare,avand in vedere ca a fost prima data cand am parcat neregulamentar in acel loc si ca m-am supus imediat ordinelor politiei?...Catre ce institutie tb sa ma adresez pt a depunde o plangere contra politistului local care a mintit in PV?Sau ce pot face legal contra acestor abuzuri de care m-am saturat?
Multumesc.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
Sper ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns in urmatoarea problema. Sunt proprietara unei casei, in care sta si fratele meu,care are si buletin la aceasta adresa (l-am lasat sa stea si i-am facut buletin,pt ca mi-a mila de el).. As dori sa-l scot de pe adresa,deoarece este un tip violent verbal si imi este teama de el.Am fost la politie,am facut plangere,dar nu stiu cum trebuie procedat,pentru ca el sa nu mai aiba buletin pe adresa mea,Ce pot face in acest caz,cui trebuie sa ma adresez,catre ce institutie?Va multumesc.
Răspuns la discuția Renuntare la Viza de flotant
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua. Acum 3 luni, o ruda mi-a facut viza de flotant pentru 1 an de zile. Pot merge sa renunt la aceasta viza fara sa mai pun pe drumuri ruda care mi-a facut viza? De ex : pod merge la evidenta populatiei,unde am depus cererea sa fac o cerere,cum,ca renunt la viza dupa 3 luni? Se poate asa ceva? Va multumesc.
Buna ziua. Problema mea incepe in felul urmator,sotul surorii mele este marinar,in anul 2011 pana in 2012 a muncit printr-o firma de crewing din tara in Olanda, platind in tara respectiva taxe la stat din salariu.In anul 2014,a primit de la statul olandez,hartie ca sa ii dea banii de pe taxe inapoi,ceea ce s-a si intamplat,in 2014 a primit banii de la acestia.Acum,in 2019 a primit hartie de la Anaf ca figureaza la ei cu venituri realizate din pensii in Olanda si vor sa depuna Declaratia 201,plus acte din care sa reiasa natura veniturilor, cuantumul venitului si impozitul platit in strainatate. Au dreptul sa le ceara aceste hartii?Sunt obligati sa depuna aceasta declaratie? Daca nu o depune,ce se poate intampla?Ce amenda ar primi si ce repercursiuni ar fi?Ei nu mai au hartiile de atunci si de la Anaf i s-a zis ca poate duce un extras de cont impreuna cu declaratia,dar nemaiavand hartiile nu pot dovedi ca a platit acolo toate taxele.Am citit putin si am vazut ca se specifica in lege ca persoanele care stau in tara mai mult de 183 de zile trebuie sa depuna aceasta declaratie,dar el nu a stat in tara atat de mult in ultimii ani,a fost mai mult plecat. Sper sa ma puteti ajuta cu informatii.