avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate ani123

Activitate ani123

Răspuns la discuția angajare minori
acordul parintilor nu trebuie obtinuta doar pana la implinirea varstei de 16 ani ?-

multumesc mult !

Discuție angajare minori
Buna ziua - ma lamuriti va rog ca daca angajez un minor de 17 ani -ce trebuie trecut in contract de munca - ce acte am nevoie sa-i cer , in revisal daca se trece ceva in plus , si daca la itm trebiue depus documentatie pentru acest caz -? - va multumesc
buna ziua - daca un salariat cere concediu fara plata ( in primul rand cate zile se pot acorda intr-un an ? -) si doreste sa prelungeasca cu inca o luna - pana in 01.03.2014 - cand ii maresc salarul de baza - cea obligatorie din 01.01.2014- acum cand ii prelungesc concediul fara plata , sau cand vine inapoi la lucru - la 01.03.2014?
va multumesc !
Discuție Modificare CIM
buna ziua!
daca vreau sa modific cu 01.10.2013 orele de lucru( si a salarului de incadrare 24*4.75 ron / ora ) . la un cim de la 4 ore/ zi / luna -- cu 24 ore pe luna - este posibil;
sa nu se treaca ore pe zi ce efectiv ore pe luna - ce modificari atrage aceasta .

va multumesc anticipat !

Răspuns la discuția Corectie Revisal
datele de desfacere raman aceleasi - doar ca mai includ majorarea de salar ?
- aceasta gresala atrage amenda ?-
multumesc pentru raspuns
daca am desfacut un cmi in data de 15.07.2013 dar nu am majorat salarul de incadrare mai pot corecta in revisal ?
multumesc inca o data ! - dar revisalul acesta ma omoara cand trebuie modificat ceva !!!!!!!!!!!
multumesc asa am facut e-si eu pana acuma dar altii cum v-am scris altfel spuneu ca scrie in instructiunile revisal - ca - Data la care produce efecte:
se selecteaza din controlul de data calendaristica data la care se introduc
datele. am copiat exact din instructiunile revisal - intradevar apare doar la inregistrari contract la modificari sau etc nu
altii zic ca data actului aditional este data la care se produce efectul - in cazul meu ar trebui sa fie 23.07.2013 cand am intocmit actul aditional - in termenul de 20 zile lucratoare - nu mai stiu cum sa completez in revisal !!!!!!!!!
care este pana la urma corect ????
ma lamuriti si pe mine - daca modific salarul de incadrare cu act aditional intocmit cu data de 23.07.2013 - su modificare de salar la 01.07.2013 care este data la care se produc efectele in revisal - va multumesc -