avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate flnectara

Activitate flnectara

Răspuns la discuția Mostenire
tata nu are frati, nici surori si eu sunt singurul copil, ma intreb ar fi bine sa fac intabularea acum pe mama sau sa las sa fac dupa ce nu o sa mai fie ea, multumesc pt raspuns.
Discuție Mostenire
Buna ziua, sper sa ma ajutati. Sunt singura la parinti, tata a murit in urma cu 14 ani ,mama traieste. In momentul de fata ea sta intr-un apartament pe care tata l-a mostenit prin testament de la parintii sai, iar eu in alt apartament pe care parintii mei l-au cumparat. Intrebarea mea este ce se va intimpla cind mama mea nu va mai fii ? cum ar trebui sa procedez ca sa pot da un apartament fiului meu. Va multumesc
aceeasi situatie o am si eu am de incasat o valoare de la un partener din italia si am incercat toate posibilitatile, conform contract i-am trimis o notificare cu valoare si actele care dovedesc suma, la care am primit raspuns de confirmare si mi s-a esalonat suma in mai multe etape dar nu s-a facut nimic pana in acest moment. Care ar fi urmatoarea miscare , dupa cum este stipulat in contract ar trebui sa ma adresez camerei de comert sau unor recuperatori ? puteti sa ma lamuriti ? va multumesc
Răspuns la discuția Ore suplimentare
orele suplimentare, cred ca este un program pt personal de paza, se platesc separat adica:
luna are un total de 152 ore la care se adauga 28 ore suplimentare si pentru orele noapte un procent de 25% din salariul de incadrare. Dupa codul muncii cele 28 de ore suplimentare trebuie sa fie date ore libere in termen de 30 de zile dar majoritatea salariatilor le vor platite si atunci se ia o declaratie din partea sal. ca este de acord sa renunte la liber si sa fie platite
o persoana lucreaza la doua societati, la functia de baza 8 ore si partial la alta societate 2 ore, aa dpori sa stiu cum se opereaza in revisal concediul pre si post natal si cum se face calculul concediului medical .
Răspuns la discuția Vârstã de pensionare
nu va puteti pensiona anticipat deoarece nu aveti sragiu inim de cotizare de 35 ani