avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate CORINAANICA

Activitate CORINAANICA

Răspuns la discuția Executare silita
Deci as putea face vreun act precum ca renunt la partea mea sa nu mai am dreptul la jumatatea mea?
Ptr un credit din 2007 luat inainte de casatorie au dreptul sa mi sechestreze masina luata pe numele sotului eu nu am.nimic pe numele meu
Buna ziua,sunt intr-o situatie foarte dificila sunt in certuri cu sotul si o sa ajungem la divort incurand,sunt gravida in 7 luni in august tre sa nasc si mai am o fetita de 3 ani ,nu am loc de munca ptr ca firma la care am lucrat a inchis deci nu iau nici indemnizatie iar sotul vrea custodia fetitei sa o ia el ca zice ca nu am cu ce sa o intretin ,si ca zice ca nici nu pot munci dupa ca tre sa stau acasa cu cel mic,tin sa precizez ca nici el nu are locuinta stabila sta cu chirie iar eu m am mutat la parintii mei ce sanse are?
Răspuns la discuția proces verbal de sechestru
si cum imi dau seama daca procesol verbal este nelegal ,?
Răspuns la discuția proces verbal de sechestru
datoria este de vreo 6 7 ani dar in 2012 am reluat iar platile si iar le am intrerupt in 2013 sin lipsa serviciului creditul este pe numele meu dar a semnat sotu ptr mine atunci in 2012 ca eu eram in concediu prenatal deci masina e pe numele lui
ieri am primit de la executor un proces verbal de sechestru pe masina proprie ce pot sa fac?este o datorie mai veche
Răspuns la discuția Citatie la judecatorie
INTREBAREA MEA ERA ALTA daca e mai bine sa ma prezint la judecatorie sau nu care sunt consecintele?
Buna ziua din nou,
iar va stresez cu intrebarile mele legate de o rata banala.
Am primit citatie sa ma prezint la Judecatorie peste o luna in calitate de debitor,asta dupa ce eu le-am trimis o intampinare precum ca nu am cu ce sa platesc sunt in indemnizatie de crestere copil si nici sotul nu are de munca si nici un bun pe numele meu.
INtrebarea mea este ce inseamna aceasta Citatie si ce se intampla daca nu ma prezint si daca este mai bine sa ma duc sau nu?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Prescrierea unei datorii
off ce rau imi pare ca nu m-am documentat atunci mai bine cum am facut-o acum deci acum prescrierea se face dupa 3 ani de la neplata ultimei rate deci or sa fie 3 ani de amenintari si de executari silite cu toate ca ei nu mi-au trimis nici o copie dupa contractul facut atunci cu banca ci doar o reesalonare a ratelor cu dobanda aferenta si un acord de plata.desi nu am nimic pe numele meu si acum ies si din indemnizatie deeacea numai pot plati,singurul bun e o masina pe numele sotului l-ar putea afecta pe el ,masina e luata in timpul casniciei ?
Multumesc pentru raspuns.
BUNA ZIUA,
am tot citit despre prescrierea unei datorii si as avea si eu o intrebare:
daca creditul este facut in 2006 s-a platit un an la el si dupa aceea nu au mai fost achitate ratele ,iar in 2012 au venit cei de la kruk(recuperatori de datorii)si au fost reluate ratele pana in prezent dar acum numai pot plati din nou ,prescrierea se face de la momentul acesta de la ultima rata neachitata ,nu se ia in calcul de cand e luat creditul nu?deci trebuia sa numai reiau ratele din 2012 ca datoria din 2006 sau 2007 era deja prescrisa.
multumesc anticipat