avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate magdalena36

Activitate magdalena36

Buna ziua. In italia se desfasoara o cauza civila intre mine si fostul meu concubin care a durat 9 ani, din pacate. Se pare ca eu nu am suficiente dovezi pentru a demonsta anumiti bani, deci el probabil va castiga. Acum eu sunt in Romania, ce se va intampla daca el castiga procesul, cum se va proceda. Am domicilui in Ro dar cetatenie italiana. In posesia mea nu am bunuri, doar serviciul. Va multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos! D-na Avocat as mai avea o teama. Acum doua zile fiica concubinului meu care a plecat de acasa de la el, ducandu-se acasa la mama ei a amenintat ca se omoara. Spunand ca ea nu poate sa suporte ca tatal ei vorbeste si se comporta frumos cu mine, dar tot odata spunanad ca eu nu am nici o vina. Am vrut sa plec, concubinul nu este de accord . Ini este frica sa nu cumva sa isi puna capat zilelor acesta adolescenta de 19 ani sa lase bilet spunand ca din cauza mea. As fii vinovata eu in fata legii? Precizez ca nu i-am facut nici odata rau dimpotriva i-am fost alaturi cu tot ce am putut, dar inutil. Multumesc din suflet!
Răspuns la discuția Mostenire
în comunitatea avocatnet.ro
128
AZI
Curs online pentru aplicarea GDPR. Vreau mai multe detalii!.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele
Mostenire

magdalena36
Utilizator
23:38, 9 Iunie 2018
Buna seara. Suntem divortati amandoi si avem copii din casatoria anterioara. Eu m-am mutat la el. Copii lui nu sunt de accord pentru ca le este teama ca vor pierde mostenirea. Vrem sa ne casatorim si sa ne construim alta casa impreuna. Ce se va intampla cand unul din noi nu va mai fi? Cum putem evita sa fie dat afara sau redus la cine stie ce neplaceri de copii. Multumesc frumos!
Raportează abuz
3 mesaje
24 vizualizări
2 participanți
Cel mai recent răspuns:
MAGDALENA36 , UTILIZATOR
08:26, 10 Iunie 2018

Cornelia Dayes
Avocat
23:41, 9 Iunie 2018
CONTACTEAZĂ
1 din 1
utilizatori consideră
acest răspuns util
In astfel de situatii se incheie conventii matrimoniale. Copii din casatorii anterioare (nici ai dvs nici ai sotului) nu pot fi dezmosteniti de parintele lor.
Raportează abuz


magdalena36
Utilizator
08:26, 10 Iunie 2018

Art.4 Clauza de preciput

Noi, A şi B, viitori soţi, în conformitate cu prevederile art. 333 din Codul Civil, înţelegem să convenim următoarele:

Eu, A, înţeleg ca, în cazul decesului meu şi dacă soţia mea, B îmi va supravieţui, aceasta să preia fără plată, înainte de partajul moştenirii, imobilul care, la data decesului meu va constitui locuinţa familiei şi va fi fost dobândit de către noi, A şi B, soţi, în coproprietate. Aceasta ar fi clauza care ne-ar permite sa stam linistiti ,copii nostrii nu ne pot lua parte din imobil atata timp cat unul din noi este inca in viata. Am inteles sau gresesc? Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire

Art.4 Clauza de preciput

Noi, A şi B, viitori soţi, în conformitate cu prevederile art. 333 din Codul Civil, înţelegem să convenim următoarele:

Eu, A, înţeleg ca, în cazul decesului meu şi dacă soţia mea, B îmi va supravieţui, aceasta să preia fără plată, înainte de partajul moştenirii, imobilul care, la data decesului meu va constitui locuinţa familiei şi va fi fost dobândit de către noi, A şi B, soţi, în coproprietate. Aceasta ar fi clauza care ne-ar permite sa stam linistiti ,copii nostrii nu ne pot lua parte din imobil atata timp cat unul din noi este inca in viata. Am inteles sau gresesc? Multumesc!
Discuție Mostenire
Buna seara. Suntem divortati amandoi si avem copii din casatoria anterioara. Eu m-am mutat la el. Copii lui nu sunt de accord pentru ca le este teama ca vor pierde mostenirea. Vrem sa ne casatorim si sa ne construim alta casa impreuna. Ce se va intampla cand unul din noi nu va mai fi? Cum putem evita sa fie dat afara sau redus la cine stie ce neplaceri de copii. Multumesc frumos!
Multumesc. Sper sa funtioneze.
Am citit pe internet ca imi trebuiesc motive temeinice. Care sunt acestea? De cand ne-am despartit nu am avut nici o problema cu el.
Multumesc.
Buna ziua. Am divortat acum 7 ani si am ramas pe numele sotului, pentru a nu produce copilului o trauma psihica, acum are 14 ani si intelege situatia.
As vrea sa imi reiau numele de fata, este posibil? Multumesc. Magdalena