Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara. Suntem divortati amandoi si avem copii din casatoria anterioara. Eu m-am mutat la el. Copii lui nu sunt de accord pentru ca le este teama ca vor pierde mostenirea. Vrem sa ne casatorim si sa ne construim alta casa impreuna. Ce se va intampla cand unul din noi nu va mai fi? Cum putem evita sa fie dat afara sau redus la cine stie ce neplaceri de copii. Multumesc frumos!
In astfel de situatii se incheie conventii matrimoniale. Copii din casatorii anterioare (nici ai dvs nici ai sotului) nu pot fi dezmosteniti de parintele lor.

Art.4 Clauza de preciput

Noi, A şi B, viitori soţi, în conformitate cu prevederile art. 333 din Codul Civil, înţelegem să convenim următoarele:

Eu, A, înţeleg ca, în cazul decesului meu şi dacă soţia mea, B îmi va supravieţui, aceasta să preia fără plată, înainte de partajul moştenirii, imobilul care, la data decesului meu va constitui locuinţa familiei şi va fi fost dobândit de către noi, A şi B, soţi, în coproprietate. Aceasta ar fi clauza care ne-ar permite sa stam linistiti ,copii nostrii nu ne pot lua parte din imobil atata timp cat unul din noi este inca in viata. Am inteles sau gresesc? Multumesc!
în comunitatea avocatnet.ro
AZI
Curs online pentru aplicarea GDPR. Vreau mai multe detalii!.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele
Mostenire

magdalena36
Utilizator
23:38, 9 Iunie 2018
Buna seara. Suntem divortati amandoi si avem copii din casatoria anterioara. Eu m-am mutat la el. Copii lui nu sunt de accord pentru ca le este teama ca vor pierde mostenirea. Vrem sa ne casatorim si sa ne construim alta casa impreuna. Ce se va intampla cand unul din noi nu va mai fi? Cum putem evita sa fie dat afara sau redus la cine stie ce neplaceri de copii. Multumesc frumos!
Raportează abuz
3 mesaje
24 vizualizări
2 participanți
Cel mai recent răspuns:
MAGDALENA36 , UTILIZATOR
08:26, 10 Iunie 2018

Cornelia Dayes
Avocat
23:41, 9 Iunie 2018
CONTACTEAZĂ
1 din 1
utilizatori consideră
In astfel de situatii se incheie conventii matrimoniale. Copii din casatorii anterioare (nici ai dvs nici ai sotului) nu pot fi dezmosteniti de parintele lor.
Raportează abuz

magdalena36
Utilizator
08:26, 10 Iunie 2018

Art.4 Clauza de preciput

Noi, A şi B, viitori soţi, în conformitate cu prevederile art. 333 din Codul Civil, înţelegem să convenim următoarele:

Eu, A, înţeleg ca, în cazul decesului meu şi dacă soţia mea, B îmi va supravieţui, aceasta să preia fără plată, înainte de partajul moştenirii, imobilul care, la data decesului meu va constitui locuinţa familiei şi va fi fost dobândit de către noi, A şi B, soţi, în coproprietate. Aceasta ar fi clauza care ne-ar permite sa stam linistiti ,copii nostrii nu ne pot lua parte din imobil atata timp cat unul din noi este inca in viata. Am inteles sau gresesc? Multumesc!
(1) clauza ar trebui sa fie reciproca, nu aveti de unde sti care dintre soti va supravietuii celuilalt;
(2) ati pus o conditie suplimentara acolo privind "locuinta familiei", asta inseamna ca imobilul sa fie declarat ca atare in cartea funciara, altminteri nu este locuinta familiei;
(3) ramane o perioada lunga neacoperita (intre data casatoriei si inregistrarea ca atare a imobilului respectiv dupa finalizarea lui) in care clauza de preciput nu are cum sa functioneze daca se inregistreaza un deces.
Multumesc frumos! D-na Avocat as mai avea o teama. Acum doua zile fiica concubinului meu care a plecat de acasa de la el, ducandu-se acasa la mama ei a amenintat ca se omoara. Spunand ca ea nu poate sa suporte ca tatal ei vorbeste si se comporta frumos cu mine, dar tot odata spunanad ca eu nu am nici o vina. Am vrut sa plec, concubinul nu este de accord . Ini este frica sa nu cumva sa isi puna capat zilelor acesta adolescenta de 19 ani sa lase bilet spunand ca din cauza mea. As fii vinovata eu in fata legii? Precizez ca nu i-am facut nici odata rau dimpotriva i-am fost alaturi cu tot ce am putut, dar inutil. Multumesc din suflet!
magdalena36, utilizator