avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara. Suntem divortati amandoi si avem copii din casatoria anterioara. Eu m-am mutat la el. Copii lui nu sunt de accord pentru ca le este teama ca vor pierde mostenirea. Vrem sa ne casatorim si sa ne construim alta casa impreuna. Ce se va intampla cand unul din noi nu va mai fi? Cum putem evita sa fie dat afara sau redus la cine stie ce neplaceri de copii. Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: magdalena36 , utilizator 13:53, 14 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In astfel de situatii se incheie conventii matrimoniale. Copii din casatorii anterioare (nici ai dvs nici ai sotului) nu pot fi dezmosteniti de parintele lor.

Art.4 Clauza de preciput

Noi, A şi B, viitori soţi, în conformitate cu prevederile art. 333 din Codul Civil, înţelegem să convenim următoarele:

Eu, A, înţeleg ca, în cazul decesului meu şi dacă soţia mea, B îmi va supravieţui, aceasta să preia fără plată, înainte de partajul moştenirii, imobilul care, la data decesului meu va constitui locuinţa familiei şi va fi fost dobândit de către noi, A şi B, soţi, în coproprietate. Aceasta ar fi clauza care ne-ar permite sa stam linistiti ,copii nostrii nu ne pot lua parte din imobil atata timp cat unul din noi este inca in viata. Am inteles sau gresesc? Multumesc!
în comunitatea avocatnet.ro
128
AZI
Curs online pentru aplicarea GDPR. Vreau mai multe detalii!.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele
Mostenire

magdalena36
Utilizator
23:38, 9 Iunie 2018
Buna seara. Suntem divortati amandoi si avem copii din casatoria anterioara. Eu m-am mutat la el. Copii lui nu sunt de accord pentru ca le este teama ca vor pierde mostenirea. Vrem sa ne casatorim si sa ne construim alta casa impreuna. Ce se va intampla cand unul din noi nu va mai fi? Cum putem evita sa fie dat afara sau redus la cine stie ce neplaceri de copii. Multumesc frumos!
Raportează abuz
3 mesaje
24 vizualizări
2 participanți
Cel mai recent răspuns:
MAGDALENA36 , UTILIZATOR
08:26, 10 Iunie 2018

Cornelia Dayes
Avocat
23:41, 9 Iunie 2018
CONTACTEAZĂ
1 din 1
utilizatori consideră
acest răspuns util
In astfel de situatii se incheie conventii matrimoniale. Copii din casatorii anterioare (nici ai dvs nici ai sotului) nu pot fi dezmosteniti de parintele lor.
Raportează abuz


magdalena36
Utilizator
08:26, 10 Iunie 2018

Art.4 Clauza de preciput

Noi, A şi B, viitori soţi, în conformitate cu prevederile art. 333 din Codul Civil, înţelegem să convenim următoarele:

Eu, A, înţeleg ca, în cazul decesului meu şi dacă soţia mea, B îmi va supravieţui, aceasta să preia fără plată, înainte de partajul moştenirii, imobilul care, la data decesului meu va constitui locuinţa familiei şi va fi fost dobândit de către noi, A şi B, soţi, în coproprietate. Aceasta ar fi clauza care ne-ar permite sa stam linistiti ,copii nostrii nu ne pot lua parte din imobil atata timp cat unul din noi este inca in viata. Am inteles sau gresesc? Multumesc!
(1) clauza ar trebui sa fie reciproca, nu aveti de unde sti care dintre soti va supravietuii celuilalt;
(2) ati pus o conditie suplimentara acolo privind "locuinta familiei", asta inseamna ca imobilul sa fie declarat ca atare in cartea funciara, altminteri nu este locuinta familiei;
(3) ramane o perioada lunga neacoperita (intre data casatoriei si inregistrarea ca atare a imobilului respectiv dupa finalizarea lui) in care clauza de preciput nu are cum sa functioneze daca se inregistreaza un deces.
Multumesc frumos! D-na Avocat as mai avea o teama. Acum doua zile fiica concubinului meu care a plecat de acasa de la el, ducandu-se acasa la mama ei a amenintat ca se omoara. Spunand ca ea nu poate sa suporte ca tatal ei vorbeste si se comporta frumos cu mine, dar tot odata spunanad ca eu nu am nici o vina. Am vrut sa plec, concubinul nu este de accord . Ini este frica sa nu cumva sa isi puna capat zilelor acesta adolescenta de 19 ani sa lase bilet spunand ca din cauza mea. As fii vinovata eu in fata legii? Precizez ca nu i-am facut nici odata rau dimpotriva i-am fost alaturi cu tot ce am putut, dar inutil. Multumesc din suflet!
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2018
magdalena36, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract matrimonial. clauza de preciput lauraconstantinescu7 lauraconstantinescu7 Buna ziua M-am casatorit in Octombrie 2011 cu un cetatean englez si avem un apartament in Romania (cumparat in cote egale de 1/2 inainte de casatorie) Eu am ... (vezi toată discuția)
Cum sa fac acte pe o casa inainte de casatorie? mariana v mariana v Acum 5 ani am construit o casa pe numele surorii mele. Acum doresc sa o trec pe numele meu in anumite conditii. Eu am 2 copii dintr-o casatorie anterioara, dar ... (vezi toată discuția)
Conventie matrimoniala-intrebare pclaudia13 pclaudia13 Mama mea a adunat niste bani pentru a-mi construi o locuinta. Detin un teren pe care il am tot de la mama, dar inca nu am reusit sa construiesc locuinta. ... (vezi toată discuția)