avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate vio99

Activitate vio99

in urma unui concubinaj de 2 ani unde am locuit la domiciliul lui am o fetita de 8 ani nascuta in 2005

si o sentinta definitiva de crestere si educare in favoarea mea (mama) din 2007 prin care minora este incredintata mie spre crestere si educare si tatal are dreptul la 2 vizite pe luna si plata la pensie alimentara de o 100 lei lunar

dupa aproximativ 2 ani m-am mutat la domiciliul parintilor mei cu fetita

nu a platit fetitei nici o pensie si nici nu a venit sa o caute de aproximativ 5-6 ani
in urma concubinajului eu am numele de fata iar fetita are numele tatalui
se poate pe cale administrativa schimbare numelui fetitei pe numele meu ,daca am aceasta sentinta fara acordul lui(tatal minorei)
Buna seara,am o problema mai deosebita
Am o fetita de 8 ani, dintr-o relatie anterioara (concubinaj) si este trecuta pe numele tatalui ,am ajuns in judecata in 2007 si sa decis fata la mine(mama), pensie alimentara si 2 vizite pe luna ( tata) ca rezultat nu am vazut nicio pensia alimentara si nici el fata .
Locuiesc cu tata ,bunicul fetei si am de gand sa-l dau in judecata pe tatal fetei sa trec fata pe tatal meu(bunicul fetei) daca este posibil asa ceva .
Asa ceva este o adoptie ? si trebuie sa treaca prin criterile adoptiei sau se incadreaza in altceva tinand cont ca este bunicul minorei ?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat
am primit o citatie sa ma prezint la politie in calitate de faptuitor (cred ca pt. o presupunere de marturie mincinoasa )pot sa ma prezint la data scrisa pe citatie fara aparator si daca se complica lucrurile sa refuz sa dau vreo declaratie si sa cer o alta data cand ma prezint cu un avocat ?
Răspuns la discuția Incadrare marturie mincinoasa
multumesc mult
deci nu avem ce cauta la politie fara avocat
suntem mai multi colegi in aceasta situatie
Răspuns la discuția Incadrare marturie mincinoasa
dupa declaratia din instanta din februarie 2013
nea chemat din nou domnul procuror in luna martie 2013 sa cerem o reaudiere in instanta scrisa ,ceea ce am si facut
in 17 marie 2013 am fost citati in instanta tot in calitate de martor din nou unde am sustinut declaratia data in fata procurorului in august 2011
toate citatiile ce le-am primit sunt pt acelasi dosar.
acuma am primit o citatie de la politie unde suntem chemati luna aceasta in calitate de faptuitori dar este alt numar de dosar
se poate sa fiu citat de politie in calitate de faptuitor pentru marturie mincinoasa?
Am fost chemat la o declaratie de un procuror in calitate de martor in august 2011 unde am mentionat printr-o declaratie scrisa ca am participat cu alti colegi la munca
din timpul programului la ordinul inculpatului(comandant) ,din declaratie reiese ca am fost plecat la ordin de 2 ori cate 4 ore (declaratie data in fata procurorului)
In februarie 2013 am fost citat in calitate de martor in instanta unde am declarat in fata judecatorului ca am fost plecat din timpul programului la ordin de 2 ori, o data 3 ore si o data 4 ore.
Dupa un an si ceva am uitat orele exacte declarate in fata procurorului si am omis o ora .
Audierea este la un tribunal militar.
Se poate sa fiu invinuit de marturie mincinoasa?
Este un proces cu peste o suta de martori.