avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate And_y

Activitate And_y

De bunavoie, nu voi putea niciodata sa o duc la IML. Asta stiam, ca trebuie demonstrat prin acte medicale. Dar cum o pot duce legal si eventual "silita" de autoritati?
Buna seara. Familia mea are o problema grava legata de bunica mea in varsta de 80 de ani. Tin sa precizez ca eu locuiesc in Austria si mama mea, fiica bunicii mele, locuieste in Grecia. Acum 3 zile am aflat ca nu a mai platit intretinerea de aproximativ un an plus un imprumut la administratorul blocului de aproximativ 1000 lei. In primavara acestui an am aflat ca a avut un "iubit" de 42 de ani. A pacalit-o cu cateva chinezarii dupa care i-a cerut imprumut 2000 de lei, pe care ia dat. Sora mea a fost la politie si a deschis un dosar de urmarire. In acel moment, sora mea facand rost de numarul de telefon al acelui "tanar", politia la sunat direct pe acela. Din acel moment nu am mai auzit de acea persoana. Ce mi se pare foarte ciudat, este ca acel politist o viziteaza foarte des pe bunica mea. In tot acest timp am aflat ca a amanetat aur in valoare de 2500 lei, 3000 de lei scosi din contul mamei mele, ea avand imputernicire plus 4700 lei restanta la intretinere si acel imprumut de la administrator. Deci foarte multi bani cheluiti care nu se regasesc in absolut nimic logic. In ultimele 6 luni toata familia mea a observat ca bunica are o problema cu memoria si este ffff inventiva (minte foarte mult). Banuiala logica este ca a inceput sa fie afectata de boala Alzheimer. Ea traind 27 de ani in Atena, grecia, este invatata cu o viata foarte frumoasa. Dar din pacate, pensia de 1000 de lei nu iti poate permite o viata de lux in Bucuresti. Teama noastra, a familiei este ca ori "cineva" va incerca sa o faca sa vanda casa, sau va incerca singura, din cauza lipsei vietii de lux, sa isi vanda casa. Noi, familia, vrem sa incercam sa nu o lasam sa isi faca rau singura. Vrem sa aiba unde sa locuiasca, vrem sa o ajutam, dar nu ii putem asigura o viata de lux. Din acest motiv ajung si la intrebare: exista o modalitate sa o scoatem din drepturi? Sa fie in imposibilitatea de a mai putea semna un contract de vanzare-cumparare? Tin sa mentionez ca cunosc faptul ca persoanele trecute de o anumita varsta, pentru a semna un asemenea contract, sunt obligati sa obtina un certificat medico-legal de la IML. Frica este... ca Romania este tara tuturor posibilitatilor, si nu putem exclude posibilitatea mitei, chiar daca este vorba de IML Bucuresti.
Buna ziua. O intrebare am la care nu am gasit raspuns: dupa redobandirea permisului de conducere anulat in urma unei sentinte definitive si fara a fi obligat sa fac scoala de conducere, mai sunt obligat de lege in vreun fel sa port lamaia de atentionare pe masina?
Contractul de asistenta juridica il pot semna in viena si trimite prin posta in bucuresti si mai departe avocatul sa faca imputernicirea avocatiala si sa ma reprezinte la proces????
si vis a vis de permis? nu il mai am de 4 ani aproape. daca pe 25 luna aceasta se da o sentinta definitiva, nu pot face nimic pt a putea sa dau examenul de permis mai repede?
am mai avut de doua ori amenda administrativa pt o alcoolemie "normala", adica pana in 0,8 la mie. dar acum ultima data cand am facut-o lata.... cu 3 zile inainte imi inmormantasem tatal si am avut o depresie urata.
ma refer la faptul ca am un avocat care face parte din familie. i-am dat numarul unic azi si tot astept un raspuns de la avocat. speram sa pot afla mai repede, si de la alti avocati eventual, ce pot face mai bine pentru mine. (sa imi pot lua si un bilet de avion mai ieftin eventual de acum, adica de maine, sau nu... in cazul in care nu risc prea mult pentru neprezentare.). si ma interesa si problema cu cei 4 ani de la fapta si anul de asteptare pana cand imi pot redobandi permisul.
Buna seara. In data de 25.11 am un termen de judecata pentru conducere pe drumurile publice sub influenta alcoolului. Eu traiesc in Viena. Avocat am in Romania numai ca nu am facut contract de asistenta juridica cu el. In Romania, la termen, nu pot ajunge sub nici o forma. Acest termen este al doilea. In caz de neprezentare mi se poate da cu executare pentru sustragerea de la urmarirea penala? Pot trimite prin posta din Viena contractul de asistenta juridica semnat de catre mine? Precizez ca am avut alcoolemia 1,65 la prima recoltare si la recalculare..... ceva ce nu o sa inteleg niciodata, 2,05. 49087/301/2013
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Alcool la volan
buna seara. si in cazul in care de la data in care permisul a fost retinut, fara dovada de conducere, au trecut 4 ani pana la data hotararii definitive trebuie sa stau iarasi un an pt reabilitare in cazul in care mi se da un an cu suspendare?
Răspuns la discuția Dosar penal
Problema a fost ca Ministerul de Interne nu a dispus de fonduri pentru plata recalcularii alcoolemiei de la IML. Deci vroiau sa platesc eu acea taxa. Pe langa faptul ca am avut o inmormantare de facut, din cauza lipsei carnetului de conducere mi-am pierdut si locul de munca. Cine imi dadea de mancare si imi platea si taxa catre IML? Si se pare ca in momentul in care dosarul se apropia de prescriere, ministerul a avut bani. Este posibil asa ceva? Chiar nu se poate face nimic in cazul in care in cei 3 ani si 7-8 luni, pana la data in care se finalizeaza dosarul, a fost vina exclusiva a ministerului deoarece nu a avut fonduri pentru acea plata? Aceasta perioada in care eu nu am putut munci in meseria mea mi-o plateste statul?? Din aceasta cauza va tot zic de LOGICA statului Roman. Eu am avut numai de pierdut si voi avea inca cativa ani de pierdut. Munca... nu se poate cu cazier patat. Deci ce poate face un ROMAN in cazul asta?? Chiar pe statul ROMAN nu il intereseaza deloc aceaste aspecte? Se intreaba statul de ce pleaca romanii in strainatate la furat? Se intreaba statul ROMAN de ce contributiile ROMANILOR sunt prea mici si nu pot plati niste pensii decente catre pensionarii existenti? Pentru ca, poate, sunt multi ROMANI in cazul in care sunt si eu.
Deci nu exista nici o metoda legala prin care sa imi pot plati o contributie catre ROMANIA. Pentru ca statul nu vrea.
Deja am 34 de ani. Am de asteptat 3-4 ani pana mi se va curata cazierul. Voi avea 37-38 ani. Stim foarte bine toti ca cu cat inaintezi in varsta iti poti gasi un loc de munca din ce in ce mai greu. Ce voi mai putea face eu de la acea varsta? Pe statul ROMAN il intereseaza toate aceste aspecte? NU. Si pe langa speta de care am tot vorbit: si ne mai miram ca statul ROMAN este in criza economica? Nu avem de ce ne mira.