avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Klubber

Activitate Klubber

Răspuns la discuția pontaj
Cazul meu: am lucrat o mare periaoda de timp 2 zile cate 12 ore, de la 9 la 22 (15-16 pauza de masa) apoi eram liber 2 zile. Situatia se repeta indiferent daca era luni sau duminica, sarbatoare legala sau orice alt motiv sa fi liber, fara a depasi numarul legal de ore dintr-o luna, fara sa stiu cat de legal era programul dar nu ma interesa pentru ca ma avantaja si pe mine. Nu eram platit suplimentar daca lucram in zile de sarbatoare sau weekend.
Incepand cu data de 01.02.2016 programul meu s-a modificat de la 9-15 (tura 1) sau 16-22 (tura 2) iar un weekend il lucrez 9-22 sambata, dumninica, urmand ca urmatorul sa il am liber. Nici acum nu sunt platit suplimentar pentru zilele din weekend. Pontajele sunt nesemnate/stampilate, dar exista dovezi ale programului in condica de prezenta, cartela acces sediu si baza de date cu solutionarea atributiilor de serviciu. In ambele variante de program, cererea de concediu se completeaza conform programului L-V 8h/zi, sambata, duminica si sarbatori legale liber. Mentionez ca nu am semnat nici un act aditional pentru modificarea programului, angajatorul modificandu-l dupa bunul plac in ultimii ani.
As vrea sa stiu cat de legal este acest program si ce pot face in cazul in care nu sunt de acord cu el.
Multumesc!
Inseamna sa fie pedepsit conform legii, lege pe care eu nu o cunosc, motiv pentru care am ajuns pe acest forum. Nu pot sa cred ca e posibil sa fii lovit cu masina, soferul sa plece, iar cand il gaseste politia sa scape doar cu o amenda si cateva puncte de penalizare. Maine voi formula si plangerea la Parchetul de pe langa Judecatoria Craiova. Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua. In urma cu o luna de zile, in timp ce ma plimbam cu bicicleta, am fost acrosat de un taxi care dupa aceea si-a continuat nestingherit drumul. Am sunat la 112, am mers la Politia Rutiera Craiova, unde mi s-a spus ca l-au gasit pe soferul vinovat si care a sustinut ca nu putea opri pentru ca avea client in momentul producerii accidentului. Politistii, ori din cauza birocratiei, ori din cauza ca soferul de taxi lucra pentru un coleg de-al dansilor (in Craiova se obisnuieste ca politistii sa detina masini pe taxi), au incercat sa scape de mine doar cu o schita a accidentului, din care reiesea ca soferul este vinovat si urmeaza sa fie penalizat cu puncte penalizare si amenda. Auzind acestea, nu am fost de acord si i-am intrebat de ce nu se considera fuga de la locul accidentului si vatamare? Mi s-a raspuns ca nu am certificat medico-legal, asa ca ziua urmatoare m-am prezentat la IML unde mi s-a inmanat si acesta, dupa care am mers la politia rutiera si am depus plangerea impotriva soferului. Mi s-a spus sa astept, dar, cum spuneam mai sus, a trecut o luna de zile si nu am primit nici o veste. Nu vreau banii taximetristului, vreau doar sa fie tras la raspundere. Ce pot face? Imi este teama de faptul ca se incearca musamalizarea accidentului. Mentionez ca pe certificatul medico-legal sunt specificate 6-7 zile ingrijiri medicale. Multumesc.