avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaBadea08

Activitate AlinaBadea08

Buna ziua,

Stie cineva unde ar trebui sa ma adresez pentru scoaterea unui teren din extravilan si trecerea lui in intravilan? Am primit informatii contradictorii - la Primarie, la Oficiul de Cadastru, etc.
Precizez ca e vorba despre un teren (parcela de 1000 m) care se afla imediat langa intravilan, exista strada, are numar (cred) si utilitati la poarta.
Multumesc
Răspuns la discuția Promovare site
Multumesc mult. Doresc sa stiu daca promovarea sitului (cel mai probabil prin fluturasi, internet, etc) de catre o terta persoana (nu de catre autorul sitului) expune terta persoana unei actiuni in civil. adica exista un temei in codul civil pentru aceasta?
Discuție Promovare site
Buna ziua,
Daca un site prezinta fapte reale (in cea mai mare parte), insa poate fi acuzat de insulta si/sau calomnie (partial limbajul este mai vulcanic), este ilegala promovarea lui (de catre altcineva care a patit exact acelasi lucru, din partea aceleasi firme, nu de catre autor), prin fluturasi in cutie postala, impartiti in public sau prin alte mijloace? adica daca autorul poate fi acuzat de insulta, calomnie, etc, cel care il promoveaza total gratuit poate fi acuzat de ceva?
Multumesc
Buna ziua,
Mi s-a ridicat masina parcata pe un loc de handicap. Organele nu u vazut cardul legitimatie de handicap care imi confera acest drept.
S-a completat un PV cu avertisment de catre Politia Locala dar firma care a oferit serviciile de ridicare/transport/depozitare mi-a eliberat un BF de 600 lei.
Voi contesta PV-ul si plata celor 600 lei, dar nu stiu in baza caror legi. Cel putin pentru BF.
Pentru PV am gasit asa:
Ordonanta de Guvern nr. 2/2001;
Legea nr. 448 din 6 decembrie 2006 republicată privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

Dar pentru Bonul Fiscal ce lege trebuie invocata?

Multumesc "

Buna ziua,
Matusa mea doreste sa faca un contract de intretinere cu uzufruct viager prin care sa transmita apartamentul parohiei Bisericii Ortodoxe Romane (parohiei in care locuieste), parohia fiind reprezentata de preot. Din care stiu, este nevoie de asistenta sociala (Autoritatea Tutelara) in baza Legii 17, care stipuleaza ca persoanele varstnice vor fi asistate la notariat de catre un reprezentant al Autoritatii Tutelare daca instraineaza bunurile in scopul intretinerii.... Stiu ca este posibila incheierea acestui act cu o persoana fizica. Intrebarea mea este daca se poate incheia si cu Parohia, urmand ca aceasta institutie sa se oblige a o intretine??
Multumesc anticipat,
Alina Badea
Răspuns la discuția Informatii mediere
Multumesc mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția Informatii mediere
Multumesc pt idee. Din pacate sunt convinsa ca nu va agrea aceasta idee...
Răspuns la discuția Informatii mediere
din pacate, nici certificatul de informare nu este stampilat, ci doar semnat de catre adm firmei. credeti ca ar trebui sa ma adresez din nou unui mediator, pentru a obtine un certificat de informare si stampilat?
Răspuns la discuția Informatii mediere
Insotitorul meu era doar un prieten si atat, nu era avocat. In ceea ce priveste existenta unei imputerniciri, nu a avut asa ceva. Nici eu, nici mediatorul nu am solicitat asa ceva, deoarece eu il cunosteam si stiam ca dumnealui este, intr-adevar, administratorul firmei. In acte s- au trecut datele din CI, precum si datele firmei si a precizat ca participa la tot in calitate de administrator al firmei.
In cazul in care ma adresez instantei de judecata cu acest proces verbal de esuare a medierii, ce se poate intampla? mi se poate refuza cererea pe motivul nulitatii procesului verbal de la mediator? sau, in cazul in care nu mi se refuza cererea, ci se admite, pot fi atacata ulterior pe motivul acestui proces verbal? adica poate fi acuzat ulterior un viciu de procedura, daca el nu a fost constatat la inceput de catre instanta?
una ziua,

Am si eu niste nelamuriri referitoare la mediere. Am o neintelegere cu o firma de constructii (referitoare la vicii ascunse apartament). Am initiat procedura de mediere, administratorul firmei a venit la mediere, s-au semnat toate actele necesare, nu s-a ajuns la o intelegere, s-a semnat procesul verbal, insa in toate actele administratorul firmei doar a semnat, nu a pus si stampila, pt ca nu o avea. este valabil procesul verbal (si restul actelor)? adica este valabil in fata instantei de judecata? pt ca, avand in vedere esuarea medierii asta urmeaza sa fac.
La sedinta de mediere a participat din partea firmei doar administratorul, in timp ce eu am fost insotita de un prieten. In toate actele am fost trecuta doar eu (eu singura sunt partea implicata), nu si prietenul meu, care nu a semnat niciun act. Intrebarea mea este daca era obligatoriu sa fie trecut si el si sa semneze, sau numai la cererea expresa a celeilalte parti, care nu si-a exprimat o asemenea dorinta?
Intr-un final, as dori sa stiu, daca ma poate lamuri cineva, daca procesul verbal de esuare a medierii semnat in conditiile de mai sus este valabil in instanta? adica pt a dovedi ca s-a incercat medierea in conditiile legii si ma pot adresa instantei de judecata.
Multumesc anticipat.