avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate mihaipavel

Activitate mihaipavel

Va multumesc!
Da, a fost semnat un act aditional la contractul de munca.
Angajatorul mi-a platit salariul si diurna pentru perioada efectiv lucrata. Eu sunt nemultumit ca m-au trimis abuziv in tara,cu 45 de zile inainte de expirarea perioadei de delegare si ca au scris nemotivat in pontaje pentru aceste 45 de zile. Au dreptul sa intrerupa fara un motiv obiectiv perioada de delegare agreata de comun acord?
Angajatul a primit convocarea DUPA data la care ar fi trebuit audiat, si totusi i s-a desfacut contractul de munca. Este legala decizia?
Buna ziua, in urma refuzului meu de a rupe pauza legala in doua (ma aflam pe teritoriul Germaniei), am fost trimis acasa dupa doua saptamani, fara sa imi fie comunicat de catre societate nici un fel de act care sa modifice perioada delegarii. Perioada delegarii de 60 de zile si diurna cuvenita erau mentionate in act aditional la contractul de munca. Dupa ce am fost trimis acasa, desi am solicitat reluarea activitatii, angajatorul m-a pontat nemotivat si nu mi-a platit nici macar salariul pe tara. In aceasta situatie, as putea obtine in instanta sa-mi plateasca atat salariul cat si diurna aferenta integii perioade de delegare convenite?
Astazi am aflat ca societatea a intrat in faliment, iar administratorul judiciar este acum lichidator. Ce as putea face ca sa-mi recuperez banii? Am beneficiat deja de 3 salarii de la Fondul de garantare al statului.
Buna ziua,
Am fost angajat la o societate aflata in insolventa pana la 1 martie 2016 si am de incasat de la aceasta salariile restante pentru lunile noiembrie 2015- februarie 2016. Zilele trecute s-au platit salariile aferente lunii noiembrie 2015, insa numai angajatilor activi, nu si fostilor angajati (intre care ma numar din nefericire). Este legal acest lucru? Cum as putea sa il determin pe administratorul judiciar sa nu mai faca disciminari in ceea ce priveste plata salariilor restante?
Pot dovedi ca mi s-a cerut semnrea unui act aditional si am fost amenintat cu preavizul in cazul nesemnarii. Consider ca simplul refuz de a mi da acordul cu privire la diminuarea salariala nu poate fi motiv de concediere. Este legal sa ti se desfiinteze postul pentru ca nu ai acceptat un salariu mult diminuat, in conditiile in care fisa de post a ramas neschimbata?
Mi s-a impus sa semnez un act aditional cu reducerea salariului la jumatate, si deoarece nu am acceptat m-au anuntat ca voi fi concediat prin desfiintarea postului. Nu mi se pare corect, luna viitoare pot veni cu acelesi idei si tot asa. Consider ca este santaj. Ce sanse am sa castig in justitie anularea deciziei de concediere?