avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate ynna83

Activitate ynna83

Buna seara.Va rog frumos ajutati-ma cu un raspuns legat de titlul de propietate.Cum pot sa intru in posesia titlului de propietate pe pamant avand doar adeverinta care sa dat in aza legii 18/1991,adeverinta fiind pe teren arabil ,faneata si intravilant.Va multumesc.
Buna ziua.As vrea sa stiu si eu cum se calculeaza concediu prenatal daca sunt in somaj.Am inteles ca 85% din brut,dar eu sunt in somaj de 6luni.Vreau sa stiu daca ajung sa iau bani mai putini in concediu decat in somaj,somajul fiind 420lei.
multumesc.intradevar am incercat la Raiffeisen si am reusit.
Buna ziua.Am un card lasat de o matusa din italia postepay si vreau sa scot euro care sunt pe el si nu stiu la ce banca din romania sa merg si cum imi da lei sau euro.
multumesc.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Si ce trebuie sa contina aceea adeverinta de la ultimul loc de munca,eu le-am spus ca duc adeverinta care inlocuieste cartea de munca sau o adeverinta unde sunt trecute toate lunile lucrate la ei si salariul pe fiecare luna si mi-au spus ca nu sunt bune,trebuie alta.Dar eu stiind ca obtin foarte greu o adeverinta de la dansi am crezut ca merge si cu ce am.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc mult pentru raspuns.Am fost la primaria de care apartin si mi s-a spus ca trebuie s aduc adeverinta si de la somaj si de la ultimul loc de munca.Asa trebuie de la ambele sau doar de la somaj?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Firma unde am fost angajata mi-a incheiat cartea de munca cu data de 19.06,am reusit foarte greu sa imi scot actele de la ei ,de aceea am intarziat cu depunerea actelor la somaj,reusind abia in 11.07.De aceea ma intreb daca este vre-o problema cu indemnizatia din cauza acelei perioadelibere.
Buna ziua.sunt insarcinata in luna a patra si as vrea sa stiu daca pot primi indemnizatie de crestere a copilului daca sunt in somaj.In data de 19 iulie 2013 mi s-a inchis cartea de munca si cu data de 11 iulie 2013 am intrat in somaj.Este posibil sa primesc indemnizatia?Va multumesc.
multumesc pentru ajutor.Din cate am inteles mai trebuie un revisal listat si un dec de incetare a activitatii.Preavizul meu sa terminat in data de 20.05 si eu nici acum nu am primit actele.Sa nu mai zic ca adeverintele de la medic si finante imi expira a doua oara.
BUna ziua.ajutatima si pe mine cu un raspuns cum sa imi recuperez actele de la un contabil pentru somaj.Firma la care am lucrat este de acord sa imi dea somaj dar nu pot sa imi iau actele necesare pentru el de la contabil de 3 luni ma tot amana cu ele ,as vrea sa ii fac o reclamatie dar nu stiu unde si daca firma nu are incheiat un contract cu contabilul pot sa ii fac ceva?