avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Tiberean

Activitate Tiberean

Bine, dupe cate plngeri decide Primaria sa ia masuri ?
Cat poti acumula restante la plata chiriei pana cand esti dat afara?
Cat dureaza pana un judecator da ordinul de evacuare ?
Intr-un imobil curte comuna locuiesc mai multe familii.
Cu cateva exceptii, majoritatea locatarilor si-au cumparat apartamentele. Nu exista asociatie de locatari formata.

Una dintre familiile care nu si-au cumparat apartamentul, are datorii foarte mari la Apolodor, deci sunt in urma cu chiria casei.
Am intrebat la Apolodor si mi s-a spus ca sunt in proces cu ei din acest motiv. Mai mult, aceasta familie nu mai are contract de lumina si nici contoar ( dar au conrupt pe cineva de la Enel si le merge lumina), la gunoi au datorii de zeci de milioane iar apa se va inchide in curand tot din cauza facturilor neplatite. Nu mai are rost sa spun ca ei nu platesc nici un fel de taxa sau impozit, cum ar fi impozitul pe curte.

Altfel, pe spatiul comun al curtii au construit 3 camere pe care le-au "vandut" unei alte familii. Asta nu ar fi nimic daca nu ar teroriza vecinii in fiecare zi. Au devenit foarte violenti fizic si verbal iar lumea a inceput sa-i asculte de frica. Sunt cateva plangeri si sesizari la politie pe numele lor din aceste motive.

Contractul de inchiriere este pe numele unei singure persoane, Safta G., dar acesta a adus inca 12 alte persoane sa locuiasca cu ea. Nici unul nu are mutatie acolo.
Ce se poate face ca sa-i evacuam de acolo?
Stiu ca numai Primaria , printr-un ordin de evacuare, ii poate da afara.
Corectati-ma daca gresesc. Care sunt pasii legali care trebuiesc urmati de noi , locatarii, ca sa obtinem evacuarea aceste familii?
Este recomandat sa ne angajam un avocat in acest sens?
Multumesc anticipat ptr. rasounsuri
Răspuns la discuția Cumparare casa de la primarie
Nu pot sa nu ma intreb daca primaria/primariile tin o evidenta a imobilelor de chiriasi.
Daca tin acesta evidenta, atunci ce au in minte cu noi, chiriasii cu contracte si mai ales cu chiriasii ramasi fara contract de inchiriere?

Ceva se va intampla pana la urma. Daca nu au o evidenta clara, ar putea sa mai dureze mult si bine, dar daca au o evidenta clara a celor care au ramas fara contract intr-un apartament al statului, atunci ori ne dau afara ori ne refac contractele.

Desi aparem ca rau platnici nu suntem rau platnici din moment ce nimeni, nici o institutie, nu a vrut sa ne perceapa chirie.

Va rog sa-mi spuneti daca stiti, cum si de ce ar putea sa ne dea afara?
Ce obligatii au fata de noi ( daca au vre-una)?
In ce conditii se pot cumpara aceste imobile? Cine le poate cumpara si cine nu?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cumparare casa de la primarie
Multumesc ptr. raspuns in primul rand.

Proprietarul acutual se pare ca este Primaria, dar care Primarie nici eu nu stiu. Cea de sector? sau a capitalei?

Repet, procesul cred ca a fost pierdut ptr. ca imobilul nu mai figureaza pe lista de revendicari a pmb. Asta este o speculatie de-a mea.

Vreo doi vecini au apucat sa cumpere inainte de asa zisul proces de revendicare.
Deci cred ca ei sunt in siguranta. Noi restul ne uitam la cer.

Am merge sa intrebam pe la primarii cum putem face sa cumparam, dar ne este frica sa le dam adresa ca poate vre-un functionar da pontul " apartamente libere in Bucuresti" cuiva.

Clar ca trebuie sa vorbim cu un avocat.
Răspuns la discuția Cumparare casa de la primarie
Am sa va explic acum de ce este complicat.

Cu cativa ani in urma casa a primit notificare de revendicare. In clipa cand a inceput procesul nu ni s-a mai perceput chirie. Plateam la Apolodor. De cand a inceput procesul nu am mai platit chirie ptr. ca astia de la Apolodor nu mai incasau chiria.

Procesul a fost pierdut iar casa nu a fost retrocedata. Casa nu mai are notificare.
Acum contractul de inchiriere este depasit....nici nu stiu cum sa-l descriu.
Nu mai am contract de inchiriere de cativa ani.
As vrea sa cumpar, dar nu stiu exact cum si ce trebuie facut.
Daca nu se poate sa cumpar macar sa stau in chirie.

Mi-e frica de o chestie. Daca merg la Primaria de sector si explic sincer situatia si ma vad dat afara? daca cineva considera asta "un pont" si imi da vant de acolo?

Problema e ca nu am mai platit chiria de cativa ani ptr ca Apolodorul nu au mai vrut sa o perceapa. Deci nici contract actual de inchiriere nu am. Am un contract de acum cativa ani.

Ce ma fac?
Locuiesc intr-un imobil nationalizat care nu are notificare.
O parte din locatari si-au cumparat apartamentele cu ani in urma.
Acum as vrea si eu sa-mi cumpar apartamentul dar nu stiu cum sa fac.
Unde merg? la primaria de sector? ori la cea a capitalei? ori la fostul ICRAL?