avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate Dany57

Activitate Dany57

Răspuns la discuția Concediu risc maternal 2018
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Concediu risc maternal 2018
Multumesc frumos. Deci se va calcula 75% din 2400 lei cat am salariul net?

Cornel Vasile a scris:



4. Indemnizatia este în cuantum 75% din baza de calcul stabilita de art.10 din OUG 158/2005.

5. Indemnizatia de risca maternal se ia in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC.

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 10 saptamani. As dori sa stiu de cand imi pot lua concediu de risc maternal, cat voi primi pe perioada concediului de risc si daca acest lucru imi va afecta indemnizatia de crestere copil dupa ce nasc. Salariul net este 2400 lei. Multumesc
Buna ziua,
Pe 09.02 voi incepe serviciul dupa ce am stat 1 an si 10 luni in CCC (incep cu 61 de zile mai devreme, pentru a beneficia de stimulentul de insertie). In ce fel ma poate afecta daca imi iau concediu medical in perioada 09.02-28.02? Imi afecteaza in vreun fel negativ indemnizatia sau salariul? Multumesc
Răspuns la discuția Incetare CIM dupa CCC
Am optat pentru 1 an, la 11 luni fara o zi am inceput munca (5 august). Tatal a stat acasa pana astazi (5.08-04.09), de maine se reintoarce la munca, eu de maine nu mai figurez ca angajata. Copilul face vineri pe 6.09, 1 an.

Daca eu de maine nu mai lucrez si ma reangajez la un moment dat, pot reprimi stimulent de atunci? Am inteles bine?

De la primarie imi spusesera ca pe 05.09 ambii parinti trebuie sa realizeze venituri (tatal reincepe munca dupa luna de CCC pe 05.09, dar eu exact de pe 05.09 nu mai am serviciu). Copilul face 1 an pe 06.09.
Răspuns la discuția Incetare CIM dupa CCC
Multumesc frumos pentru raspuns.

Tinand cont ca astazi imi inceteaza CIM, pentru a beneficia de stimulent in continuare trebuie sa am continuitate in munca, adica sa incep de maine in alta parte? Sau se poate sa am si pauza pana reiau munca la alt angajator?

Stiam ca la inceperea lucrului dupa CCC era obligatoriu sa incep la 11 luni fara o zi a copilului, altfel pierdeam stimulentul.
Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie: m-am intors la munca din CCC, la 11 luni ale copilului, ca sa primesc stimulentul de insertie.
Am inceput la un alt loc de munca, unde am avut perioada de proba de 30 de zile.
Perioada se incheie astazi si mi-au spus ca de maine sa nu mai vin. Am semnat notificarea lor.

Intrebare: de maine nu mai sunt angajata. Asta inseamna ca voi pierde stimulentul, nu?
Pot intra in somaj? mai pot beneficia de stimulent in somaj?

Ma pot angaja la alta firma cu un salariu minim, sa zicem, 200 lei/luna, program 1h/zi, pentru a primi stimulent? Conteaza salariul sau orele lucrate intr-o zi pentru a beneficia de stimulent?

Multumesc.
Da, stiu ca il primesc numai eu, dar de la primarie mi-au spus ca pentru a-l primi trebuie sa revenim amandoi la munca inainte de a face copilul 1 an.
Multumesc frumos.

Voi face actele mai devreme, insa incepand cu data de 05.08 sa intre in vigoare: incetare CCC, incetare colaborare fosta firma, incepere noua firma.
Astfel incat sa iau si stimulentul.

Sotul va sta o luna cu copilul. Va intra de pe 05.08 pana pe 04.09.
Am inteles ca pe 05.09 trebuie sa fim amandoi inapoi la munca, pentru a primi stimulentul (copilul e nascut pe 06.09).
Multumesc pentru raspuns.

La noul loc de munca am vorbit deja sa incep de pe 05.08.
Atunci mai bine sa incetez cu ceilalti tot pe 05.08?