avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate betmeniul

Activitate betmeniul

Răspuns la discuția Amenda rutiera - camera fixa
slai a scris:

Nu? Dar ce face?

Oug 2/2001
Art. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

Atat ca mai exista posibilitatea anuntarii prin afisare la domiciliu...



Si cum se anunta prin afisare la domiciliu? ca eu n-am vazut nimic afisat pe la fizier, in posta sau pe usa de la intrarea in scara !!!
Printr-o recomandata de la posta am fost instiintat ca am depasit viteza legala in localitatea Puchenii Mari si ca trebuie sa spun cine a fost soferul. Binenteles ca am raspuns solicitarii urmand apoi sa mai primesc inca o recomandata (probabil procesul verbal), recomandata pe care n-am mai reusit s-o ridic. De mai bine de o luna nicio miscare ... nu s-a afisat nimic nici pe scara, nici vreun agent la usa, nici n-am gasit nimic in cutia postala, nimic nimic, doar acea instiintare de recomandata de la posta.
Intrebarea e! Daca nu mi-a fost inmanata amenda in timp de o luna de la emitere nu cumva ea se prescrie?
Daca titularul unui credit a decedat, iar creditul nu are asigurare de viata si nici giranti, ipoteci, garantii etc atunci ce se va intampla cu acel credit? Este venoita familia sa-l achite?
Răspuns la discuția Amenda la finante
Numai daca amenda este pe numele proprietarului


Am primit o notificare de la o camera fixa pe numele si adresa mea doar ca la volan a fost alta persoana care a condus masina mea si care are si buletin la adresa mea (luat in spatiu).
In momentul cand va completa notificarea va trebui sa treaca adresa din buletin si de aici teama sa nu ma trezesc la impozit cu vreo amenda care nu-mi apartine!

Dar raspunsul de mai sus
Nu au legatura amenzile unei p.f. cu rolul fiscal al alteia.
e mai mult decat suficient

Răspuns la discuția Amenda la finante
Multumesc de raspuns!
Daca cineva pe care l-am luat in spatiu (facut buletin) nu-si plateste amenzile, ma umfla pe mine la impozit? Voi avea probleme cand va trebui sa-mi platesc impozitul la locuinta?
Răspuns la discuția amenda rutiera camera fixa
Si mai ramane valabila obtiunea de plata la jumatate in primele 48 ore de la data afisarii?
Ma aflu si eu in urmatoarea situatie!
Am primit de la posta o notificare ca am o recomandata pe care trebuie s-o ridic.
Am aflat ulterior ca e vorba de o amenda rutiera.
Mentionez ca nu am ridicat nimic de la posta.

1. De ce amenda? Nu trebuia intai sa intrebe cine e vinovatul, cine a fost la volanul acelei masini?
2. Daca nu ridic recomandata ce se intampla?
3. Mentionez ca in certificatul de inmatriculare a masini este trecuta o adresa, iar in buletin alta adresa. Amenda a venit pentru adresa din buletin. Daca nu va fi platita, amenda la ce adresa va fi trecuta la impozit?
4. Pot sa fac ceva sa nu trebuiasca sa platesc amenda?
5. Dupa cat timp se prescrie amenda daca nu reuseste sa dea de mine? Sa presupunem ca nu ma va gasi acasa.