Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Titular credit decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Titular credit decedat

Daca titularul unui credit a decedat, iar creditul nu are asigurare de viata si nici giranti, ipoteci, garantii etc atunci ce se va intampla cu acel credit? Este venoita familia sa-l achite?
Daca exista mostenitori, care mostenesc bunuri ale defunctului, preiau si creditul, in limita valorii bunurilor mostenite.

Altfel spus, daca se mostenesc bunuri in valoare de 10 lei, atat preiau si mostenitorii,tot 10 lei din credit, pentru ca odata cu activele, se mostenesc si pasivele.

Daca nu se mostenesc bunuri, succesiunea va fi inchisa, ca lipsita de obiect. Nu se mostenesc datoriile.
daca nu accepta mostenirea sub beneficiu de inventar.
Nu mai exista acceptarea mostenirii sub beneficiul de inventar, acum avem doar acceptarea mostenirii. Acum, beneficiul de inventar se face automat, de catre notar. practic, din active, se scad pasivele si doar ce ramane vor primi mostenitorii.
ContSters214341, utilizator
betmeniul a scris:

Daca titularul unui credit a decedat, iar creditul nu are asigurare de viata si nici giranti, ipoteci, garantii etc atunci ce se va intampla cu acel credit? Este venoita familia sa-l achite?

Doar membrii de familie care au acceptat succesiunea.