avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit restant al sot decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit restant al sot decedat

Sotul unei cunostiinte luat un credit in 2010 de la o banca de 14,000 euro pe care ulterior nu la mai putut achita fiind un credit fara garantii si acesta neavand lucruri ce puteau fi executate a ramas restant in 2013 ianuarie acesta decedat intrebarea mea este daca sotia acestuia poate fi pusa sa achite acest credt mentionez ca nu au bunuri comune.
Cel mai recent răspuns: alina_25 , utilizator 14:05, 11 Iunie 2013
Buna ziua,
Daca mostenitorii defunctului accepta mostenirea nuda atunci in patrimoniul lor va intra atat activul cat si pasivul.
Daca accepta mostenirea sub beneficiul de inventar, atunci pasivul se va indestula prin vanzarea unei parti din masa succesorala, rstul intrand in patrimoniul acceptatorilor.
In situatia de fata, atat sotia cat si restul mostenitorilor (descendenti, ascendenti sau colaterali) sa solicite la notar cat mai repede acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar.
In felul acesta sunt scutiti de surprize.
Banca va executa ce gaseste bunuri ale defunctului pana la acoperirea debitului si restul, daca va mai exista un rest, va reveni succesorilor.
daca bunurile din masa succesorala a defunctului nu acopera debitele de la banda atunci e problema bancii.
av. gabriel Klein Kiritescu
Bun va multumesc.
Nu mai exista acceptarea sub beneficiul de inventar.
Mostenitorii primesc datoriile ca si mostenire doar daca sunt bunuri mostenite si doar in limita valorii mostenite.
Altfel spus, daca nu sunt bunuri/active, mostenirea se inchide ca fiind lipsita de obiect, pasivele nu se mostenesc.

Daca sunt bunuri, se face bilantul mostenirii, din active se sting pasivele si doar ce ramane se transfera mostenitorilor.

pentru a evita orice risc trebuie sa dea declaratie de neacceptare a mostenirii.
asa vor face probabl caci acesta nu are bunur legale care sa fie mostenite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fac cu creditele ramase la banci dupa decesul tatalui costel_81 costel_81 Acum cateva zile a decedat tatal meu in drum spre serviciu. In urma necazului am ramas cu un credit de nevoi personale fara asigurare de viata si o limita de ... (vezi toată discuția)
Mostenire debite ContSters139791 ContSters139791 buna ziua am urmatoarea speta sotul contracteaza in timpul vietii , casatorit fiind, mai multe credite, la un mom dat decedeaza, sotia nu a participat in ... (vezi toată discuția)
Lipsa in gestiune marinarul marinarul am un frate care s-a sinucis..a avut lipsa in gestiune..vreau sa stiu cine plateste lipsa din gestiune?? (vezi toată discuția)