Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lipsa in gestiune

am un frate care s-a sinucis..a avut lipsa in gestiune..vreau sa stiu cine plateste lipsa din gestiune??
Familia nu raspunde de faptele si datoriile decedatului.
Dar,
daca vreti sa deschideti succesiunea dupa cel decedat, se poate ca creditorii sai sa solicite sa fie indestulati din valoarea masei succesorale cu toate sumele ce pot proba.

Aveti dreptul sa:
- Acceptati succesiunea pur si simplu, dar cu riscul expus mai sus
- Refuzati acceptarea succesiunii
- Acceptati succesiunea sub beneficiu de inventar

Acceptarea succesiunii sub beneficiu de inventar, modalitate de exercitare a dreptului de opţiune succesorală constând în exprimarea voinţei moştenitorului de a primi succesiunea deschisă în favorul său, numai cu condiţia beneficiului de inventar, prin urmare NU pur şi simplu.
Astfel, moştenitorul va răspunde pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai în limita valorii bunurilor pe care le-a dobândit şi doar cu acestea chiar dacă, eventual, pasivul succesoral ar întrece activul. În acest fel, succesorul îşi protejează dreptul asupra propriilor bunuri.
legalmgm, utilizator
Chestiunea cu "beneficiu de inventar" era in vechiul cod civil.

Acum mostenitorii raspund pentru pasivul succesoral numai cu bunurile din patrimoniul succesoral (adica tot beneficiu de inventar, insa nu mai e alt risc de a raspunde cu propria avere pentru datoriile defunctului.

legalmgm a scris:

Familia nu raspunde de faptele si datoriile decedatului.
Dar,
daca vreti sa deschideti succesiunea dupa cel decedat, se poate ca creditorii sai sa solicite sa fie indestulati din valoarea masei succesorale cu toate sumele ce pot proba.

Aveti dreptul sa:
- Acceptati succesiunea pur si simplu, dar cu riscul expus mai sus
- Refuzati acceptarea succesiunii

- Acceptati succesiunea
sub beneficiu de inventar

Acceptarea succesiunii sub beneficiu de inventar, modalitate de exercitare a dreptului de opţiune succesorală constând în exprimarea voinţei moştenitorului de a primi succesiunea deschisă în favorul său, numai cu condiţia beneficiului de inventar, prin urmare NU pur şi simplu.
Astfel, moştenitorul va răspunde pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai în limita valorii bunurilor pe care le-a dobândit şi doar cu acestea chiar dacă, eventual, pasivul succesoral ar întrece activul. În acest fel, succesorul îşi protejează dreptul asupra propriilor bunuri.