avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lipsa in gestiune

am un frate care s-a sinucis..a avut lipsa in gestiune..vreau sa stiu cine plateste lipsa din gestiune??
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 21:26, 13 Februarie 2016
Familia nu raspunde de faptele si datoriile decedatului.
Dar,
daca vreti sa deschideti succesiunea dupa cel decedat, se poate ca creditorii sai sa solicite sa fie indestulati din valoarea masei succesorale cu toate sumele ce pot proba.

Aveti dreptul sa:
- Acceptati succesiunea pur si simplu, dar cu riscul expus mai sus
- Refuzati acceptarea succesiunii
- Acceptati succesiunea sub beneficiu de inventar

Acceptarea succesiunii sub beneficiu de inventar, modalitate de exercitare a dreptului de opţiune succesorală constând în exprimarea voinţei moştenitorului de a primi succesiunea deschisă în favorul său, numai cu condiţia beneficiului de inventar, prin urmare NU pur şi simplu.
Astfel, moştenitorul va răspunde pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai în limita valorii bunurilor pe care le-a dobândit şi doar cu acestea chiar dacă, eventual, pasivul succesoral ar întrece activul. În acest fel, succesorul îşi protejează dreptul asupra propriilor bunuri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Februarie 2016
legalmgm, utilizator
Chestiunea cu "beneficiu de inventar" era in vechiul cod civil.

Acum mostenitorii raspund pentru pasivul succesoral numai cu bunurile din patrimoniul succesoral (adica tot beneficiu de inventar, insa nu mai e alt risc de a raspunde cu propria avere pentru datoriile defunctului.

legalmgm a scris:

Familia nu raspunde de faptele si datoriile decedatului.
Dar,
daca vreti sa deschideti succesiunea dupa cel decedat, se poate ca creditorii sai sa solicite sa fie indestulati din valoarea masei succesorale cu toate sumele ce pot proba.

Aveti dreptul sa:
- Acceptati succesiunea pur si simplu, dar cu riscul expus mai sus
- Refuzati acceptarea succesiunii

- Acceptati succesiunea
sub beneficiu de inventar


Acceptarea succesiunii sub beneficiu de inventar, modalitate de exercitare a dreptului de opţiune succesorală constând în exprimarea voinţei moştenitorului de a primi succesiunea deschisă în favorul său, numai cu condiţia beneficiului de inventar, prin urmare NU pur şi simplu.
Astfel, moştenitorul va răspunde pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai în limita valorii bunurilor pe care le-a dobândit şi doar cu acestea chiar dacă, eventual, pasivul succesoral ar întrece activul. În acest fel, succesorul îşi protejează dreptul asupra propriilor bunuri.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare raspundere familie pentru delapidare - gestionar magazin decedat Razvan1992_highclass Razvan1992_highclass Buna, As avea si eu o intrebare care ma framanta de ceva timp... poate ma puteti ajuta... Deci, am avut un unchi care lucra ca si gestionar(barman) la un ... (vezi toată discuția)
Preluare credit serbanitza serbanitza buna ziua, am o mare problema, sper ca cineva de pe aici sa ma ajute. Socrii mei au facut amandoi 2 credite acum nu stiu cati ani, nu stim pentru ce.. , ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salar pentru datoria decedatului turboxxl turboxxl Buna ziua Am o problema foarte apasatoare.Anaful mi-a pus poprire pe salar pentru o vama neplatita de tatal meu care a decedat acum cativa ani. Ajutati-ma ... (vezi toată discuția)