avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate draganclaudiaiuliana

Activitate draganclaudiaiuliana

Buna ziua!
Sotul meu, de care eu sunt divortata, a decedat in urma cu doua saptamani. Avem o fetita de 10 ani care este mostenitoare. El nu a avut nici un bun pe numele propriu, dar are datorii de zeci de mii de lei. Soacra mea imi spune ca daca doresc sa beneficieze fetita de pensie privata de urmas, trebuie sa se dezbata succesiunea. Intrebarea mea este...nu cumva fetita va prelua datoriile pe care le are el? Cum este mai corect , sa nu se deschida succesiunea sau sa renunte la succesiune pentru ca oricum nu are ce sa mosteneasca?
Buna ziua!

In cazul in care cineva este concediat datorita faptului ca se desfiinteaza postul, conform art.65 exista sanse de castig daca se face contestatie in instanta?
Daca da, care ar fi argumentele pe care ar trebui sa le aduc pentru a recastiga postul de la locul de munca?
Ce pot face sa nu mi se mai opreasca si de catre angajator si de catre banca?
Mi s-a spus ca daca executorul nu ridica instiintarea de executare de la angajator sau de la banca, vor opri in continuare si unii si ceilalti.
Buna ziua!
Am contul poprit din luna aprilie 2013, iar din aceasta luna am constatat ca mi s-a oprit 1/3 din salariu de catre angajator si 1/3 din ceea ce mai aveam in cont mi s-a oprit automat de catre banca. Adunand cele 2 sume poprite pentru aceeasi datorie, se depaseste 1/2 din salariu. Mentionez ca in acelasi cont primesc si alocatia copilului care este de asemenea blocata. Contul imi este poprit pentru un credit auto neplatit , iar masina a fost vanduta de sotul meu cu care sunt in divort. Va rog sa imi spuneti daca exista o solutie pentru situatia in care ma aflu.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat! De-ar sti omul ce va pati, dinainte s-ar feri:)
Răspuns la discuția Poprire salariu
Nu am cum sa recuperez de la el nici macar pensia alimentara,iar despre altceva nici nu poate fi vorba. Nu am semnat nimic si nici nu am primit de la el nici macar un banut chiar daca in instanta a sustinut ca a impartit banii cu mine. A mai spus ca in contractul de vanzare al masinii este trecuta suma de 3000 euro, dar ca el a primit doar 1000, iar cand a fost intrebat si cumparatorul ( nepotul din partea tatalui lui ), acesta a spus ca i-a dat 3000 euro. Nu s-a tinut cont de aceasta minciuna in instanta.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Deci nu mai exista nici o cale legala ca eu sa nu mai platesc intreaga suma datorata? Voi plati cei 33000 fara ca el sa fie tras la raspundere de nimeni? Nu mi se pare corect ca eu sa imi cresc copilul cu 760 lei pe luna, iar el sa nu plateasca nimic
Răspuns la discuția Poprire salariu
In urma discutiei pe care am avut-o cu executorul acum cateva minute mi s-a spus ca garantia pentru autoturism a expirat deoarece bunurile mobile au garantie 5 ani, dar creditul este contractat pe 10 ani.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Datele despre noul proprietar al autoturismului i le-am trimis executorului din data de 30.04.2013, dar probabil exista anumite formalitati pe care trebuie sa le urmeze pentru a recupera autoturismul.
Ceea ce nu mi se pare corect este ca eu trebuie sa platesc aceasta creanta, iar el nu plateste nimic si nici nu are nici un bun pe numele lui.
Am acceptat faptul ca am o datorie fata de banca deoarece am semnat contractul de credit, dar de ce nu se poate stabili sa platim fiecare 1/2 si daca el nu isi plateste jumatatea lui sa nu ma afecteze pe mine?
Răspuns la discuția Poprire salariu
Am inteles faptul ca aceasta datorie trebuie platita, dar trebuie sa o platesc doar eu? Adica el a vandut autoturismul care era garantie in contractul de credit si eu raman sa platesc un credit? Pe el nu il obliga legea sa plateasca nimic? Nu se poate recupera autoturismul in conditiile in care el nu avea voie sa il vanda (conform contractului de garantie)?