avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate brandtex_industries

Activitate brandtex_industries

Discuție Dobanda
Buna ziua,

Care este dobanda maxima legala care poate fi dedusa ca penalitate in contractele cu institutiile publice (ex: primarii, consilii judetene etc.) ?
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca exista un articol (si daca da, care este acesta), care sa faca referire la posibilitatea ofertarii unor produse superior calitativ sau cantitativ cerintelor din caietul de sarcini.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Taxa Radio TV
Si daca societatea nu beneficiaza de servicii de radio si televiziune?
Discuție Taxa Radio TV
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca societatile comerciale trebuie sa plateasca taxa radio TV facturata de catre compania de energie electrica (in cazul nostru Enel Energie SA).
Buna ziua!

Am incheiat un contract pentru furnizare de produse. Se pot livra produsele comandate dupa data de expirare a contractului?
In cadrul unei proceduri s-a solicitat dovedirea experientei similare prin prezentarea cel putin a unui contract de livrari de produse, similar cu obiectul procedurii, a carui valoare sa fie cel putin egala cu suma de x lei, fara TVA.
Va rog sa imi spuneti daca in acest caz se prezinta un singur contract care are valoarea x, sau mai multe contracte ("cel putin un contract") care insumate au valoarea solicitata?
Buna ziua!

Sunt anumite licitatii unde se solicita prezentarea unor cantitati mari de mostre (uneori chiar si 100 de mostre, cand este vorba de licitatiile pentru articole de imbracaminte). Pregatirea si transmiterea acestor mostre implica o cheltuiala destul de mare din partea operatorului economic, care chiar si dupa restituirea mostrelor este dificil de recuperat. Va rugam sa ne spuneti daca exista posibilitatea ca autoritatile contractante sa fie limitate in acest sens, si in cazul licitatiilor cu multe produse sa se poata prezenta doar fotogarfii si pliante in loc de mostre.
Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti, autoritatea contractanta este obligata sa achizitioneze intreaga cantitate de produse inscrisa intr-un contract de furnizare? Mentionez ca in contract nu apare nicio clauza care sa precizeze ca autoritatea contractanta poate diminua sau suplimenta cantitatile in functie de necesitati si/sau fonduri.