avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Activitate ela_sirbu23

Activitate ela_sirbu23

Discuție Reclamatie ITM
buna ziua
lucrez de ani de zile la o firma care a suferit modificari de denumire, dar a fost mereu acelasi administrator. mereu s-a lucrat si sambata fara sa fim pontate niciodata iar daca venea control ( nu a fost niciodata) sa spunem ca am venit la cererea angajatorului in ziua respectiva. se mai poate face ceva retroactiv, ii mai pot reclama intr-un fel?

multumesc
Răspuns la discuția executare silita credit de consum
multumesc de raspuns.
mai am o nelamurire. se poate executa ceva fara o hotarare judecatoreasca, pentru ca asa ceva nu am vazut in hartiile trimise de executor si as vrea sa stiu unde pot afla daca exista o hot judecatoreasca in acest sens.
Răspuns la discuția concediere gravida
multumesc frumos!
as mai dori o lamurire: el inca nu are concediul meu medical deoarece este din alt judet si nu m-am intalnit pentru a i-l inmana. o sa i le dau pe amandoua imediat ce il am si pe cel prenatal. stie doar verbal de la mine ca sunt in medical. sa inteleg ca nu poate risca sa ma concedieze nestiind exact situatia.
buna ziua
sunt insarcinata in 7 luni si momentan sunt in concediu medical urmand ca din 20.07 sa intru concediu prenatal. in urma plecarii mele de la locul de munca incepand cu 1.07 au aparut o serie de zvonuri si sunt amenintata sa voi fi data afara ca sa peird banii de la concediu de crestere copil si evident si banii pe medical si maternal. greseala mea este ca ianuarie cand i-am anuntat ca sunt insarcinata nu am depus nimic in scris sau adev. medicala pentru ca am mers pe incredere, fiindu-mi chiar sugerat de contabila ca s-ar supara si s-ar simti jigniti daca vreau hartie cu nr de inregistrare. intrebarea mea este: credeti ca acum pot spune ca nu au stiut starea mea si ca urmare a problemelor ce s-au descoperit la locul de munca in urma mea si ma pot concedia?
mentionez ca sefa mea este foarte bine pus ala punct cu avocati si din astea si ameninta ca lucrurile nu vor ramane asa.
inca ceva pot sa nu imi elibereze adeverintele necesare dosarului pentru indemnizatie atunci cand le voi cere...presupunand ca nu ma concediaza, refuza sa mi le completeze?

multumesc
Buna ziua
doresc sa stiu daca in urma unui contract de credit de consum ( produse din magazin) incheiat in 2007 cu IFN, la care nu am mai platit nicio rata din vara lui 2010, mi se poate face un dosar de executare silita pentru locuinta, teren, etc, de catre cei de la firma de recuperari creante care au preluat datoria mea. Mi s-a trimis o hartie cu numele unui executor judecatoresc, care nu este nici macar din orasul meu, prin care mi se spune ca mi se va scoate locuinta la vanzare pentru acest credit in valoare de aprox. 2600 lei.
Din cate stiu acesta datorie se prescrie anul acesta, deoarece nu am mai facut nicio plata de 3 ani, insa poate s-a schimbat ceva in legislatie si nu sunt la curent. Mai mentionez ca actele nu par a fi originale, ele avand o stampila si o semantura scanata ale respectivului executor din Braila, eu fiind din Galati. De asemenea specific ca nu am nimic pe numele meu ( casa, teren) ele fiind ale sotului dintr-o donatie dinaintea casatoriei noastre.
Va rog sa ma ajutati cu o idee despre ce as putea sa cred sau sa fac cu acest lucru.

multumesc anticipat
buna ziua
sunt insarcinata in 30 de saptamani si deoarece nu mi se da prenatalul decat la 31 de saptamani rezulta o intrerupere de 7 zile in contractul de munca astfel: 17-28 iunie concediu de odihna pe anul 2013, 01-05 iulie concediu medical eliberat de medicul de familie si aici se incheie. urmatorul concediu medical va fi undeva pana la 19 iulie dar sa vad cand il obtin deoarece intimpin multe greutati. apoi incepand cu 19 iulie este concediu prenatal de drept. intrebarea mea este daca aceste zile de intrerupere imi afecteaza acordarea indemnizatiei. mentionez ca lucrez la acelasi patron de mai bine de 5 ani insa ultimul contract de munca pe o societate noua il am de la 01.12.2012 avand continuitate.

multumesc