avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate simonutza10

Activitate simonutza10

Buna ziua,va comunic ca azi am vazut un afis lipit pe usa de la intrare in bloc in care scrie asa ``In date de 10.09.2014 se convoaca adunarea generala a proprietarilor de apartamente. Adunarea generala va avea loc la sediul asociatiei. Ordinea de zi: preluarea de catre asociatie a celor 6 scari de bloc de la societatea de apa deoarece au restanta la plata intretinerii.``
Nelamurirea mea este urmatoarea asociatia poate sa preia utilitatile in caz daca daca blocul nostru are contract separat cu ei?.Noi la asociatie platim gunoiul, femeia de servici, si apa meteorica....Utilitatile le platim separat.
As fi vrut sa ne scoatem de la asociatie pt ca nu fac nimic pt noi, dar avem cativa vecini batuti in cap care nu vor.....:(
Am fost azi la Evidenta populatiei si mi s-a spus ca imi pot face buletin doar in prezenta titularului adica tatal meu, atat. Mi s-a comunicat ca legile sunt foarte stricte si ca nu mai merge sa dai declaratii ,, in schimb pot sa-mi fac o carte de identitate provizorie care are valabilitate 1 an.. ;) e bine si asa ...ce imi trebuie 3 poze pt acea carte, certificat de nastere si buletin.Dar vreau sa stiu care este diferenta dintre acea carte de identitate provizorie si buletin ? o pot folosii oriunde? exp banci....
vA MULTUMESC FF MULT SI O SA A TIN LA CURENT CU NOILE INFORMATII=D>
din pacate am doar actul de spatiu (contract de anzare-cumparare) in care figureaza cu numele ambii parinti
Va comunic ca am C.I. expirata de vreo 2 saptamani, ieri am fost la Evidenta populatiei pt a ma interesa ce acte imi trebuie ca sa imi fac CI. Mi s-a comunicat actele necesare +plus ca trebuie sa ma prezint cu unul din parinti. Problema este ca eu locuiesc in acest apartament de 30 de ani, mama mea a decedat acum 2 ani, tatal meu e un betivan notoriu` daca ma duc pe la el vorbim limbi diferite. Mentionez ca locuiesc in acest apartament doar cu fratele meu, tatal nostru ne-a parasit cand eram mici(nu am stiut ce este un tata). Mostenirea dupa moartea mamei nu am dezbatut-o pt ca am zis sa nu iasa cu scandal.Ce e de facut ca sa am CI? Va rog sa ma ajutati.
Pai nu sunt singura nemultumita, majoritatea vecinilor, din cate am inteles ca se pot strange semnaturi pt a te scoate de la asociatie..???.Aici vroiam sa aflu mai multe informatii, date mai exacte, sa stiu unde trebuie sa ma duc, ce trebuie sa fac........
Stiu ca tot aceiasi bani sunt dar nesimtirea e prea mare cand ai nevoie de ceva nu esti bagat in seama.
Buna seara,
Doresc sa ma retrag de la asociatia de propietari deoarece nu fac nimic pentru noi.Mentionez ca nu am contract cu ei la apa, gaze, lumina..-platesc separat tot. Ce platesc la ei este femeia de servici,gunoiul si apa meteorica. Nu mai vreau sa platesc la ei deoarece consider ca platesc degeaba: daca nu platesc la timp ( adica de la o luna la alta) imi baga penalizare de 50%, -daca ai probleme legat de instalatie, instalatorul nu-ti repara degeaba; -daca ai nevoie de ceva se ridica din umeri sau nu se poate rezolva..In legatura cu fondul de rulment nu mai exista ..
Consider ca o curatenie in scara mi-o pot face si eu.
Am inteles ca aceste cheltuieli pt gunoi se pot platii la primarie?
Ce trebuie sa fac ca sa ma retrag de la asociatie? cu cine trebuie sa vorbesc?
Va rog sa ma ajutati!
Va multumesc!