avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate nicumilos

Activitate nicumilos

Da. Va multumesc, asa ma gandeam si eu. La plata restantelor, deci e vorba de 3 ani, cum ma asteptam,
Buna ziua.
Am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta. Firma la care am lucrat s-a inchis, adica ne-a concediat pe toti, inclusiv patronul(administrator). aici sunt mai multe probleme total ilegale , pe care le stiu, adica, ni-i s-a inmanat decizia in ultima zi, ba chiar dupa data terminarii preavizului, de care nici nu am stiut niciunul, am lucrat normal perioada preavizului nestiind ce pune la cale patronul. Mai mult decat atat, inaintea acestei perioade , am fost bagati toti in CFS, fara stirea noastra, deci si far vreo cerere semnata de CFS...foarte multe nereguli, si mai sunt.. Intrebarea era, conform Codului Muncii si a deciziei de concediere termen de contestatie este de 45 zile de la inmanare,dar tot Codul muncii , stiam ca spune ca litigiile de munca au drept de prescriere de 3 ani de la data in care acesta actioneaza. Deci, eu daca intarzii cu contestatia in cele 45 zile( motivele sunt ptr a avea timp sa fac sesizari la ITM si Garda Financiara, caci in aceasta perioada de CFS , in care am fost toti, inclusiv patronul(administrator) acesta a emis facturi, deconturi de bonuri consum, etc..- repet nici un angajat nu a avut cunostinta de aceasta stare de CFS, in afara patronului- pot actiona in instanta in termenul de prescriere de 3 ani?? ( ptr a demonstra , ca concedierea nu a avut temei serios, in cazul ca acesta va redeschide firma cu cativa angajati(neamuri)?(am unele informatii ca asa ceva s-ar intampla). De asemenea, odata ce toate posturile au fost desfiintate, poti reangaja altii pe acelasi post? Mai ales ca e un, domeniu mai aparte, reparatii locomotive-iar meseriasi ptr asta , nu gasesti la colt de strada. Daca s-ar intampla asta, cred ca se poate spune ca concedierea nu a avut un motiv serios, cum o cere Codul Muncii, nu? Va multumesc. PS. Am o gramada de alte detalii, dar nu vreau sa ocup tot spatiul. Data viitoare
Eu am fost intr-un caz similar. am castigat in instanta, am fost repus in drepturile dinaintea concedierii ilegale, mi-i s-au platit salariile indexate cu rata inflatiei. Totul in aceeasi zi , ( la bani ma refer) deodata. De aceea am ramas uimit, vis-a-vis de aceasta lege, plata in 5 ani !
OK. Dar daca intre timp( cei 5 ani), acea societate de stat intra in insolventa sau lichidare? Mai exista vreo sansa sa recuperezi datoria? Si cu ce costuri???? Legea asta . mi-i se pare o aberatie si o clara intentie de a proteja firmele paguboase ale statului. Apropo, care e numarul legii sau ordonantei respective, va rog? Stima !
Buna ziua. Am si eu o nelamurire si as dori sa aflu daca mi-i s-a platit corect un concediu medical cod 01. Am fost operat, si sunt si in prezent de o luna jumatate in cm pentru recuperare.Datele fiscale de pe statul de salarii sunt urmatoarele. salariul baza la o luna normala este 2410 lei, net 1717 lei. O sa va dau datele ultimelor 6 luni.
- iunie 2013, zile lucratoare/zile cm -19/19;cu toate contributiile trase am primit 1380 lei.
- mai 2013, zile lucratoare/zile cm -21/13;cu toate contributiile trase am primit 1380 lei.( este luna in care m-am operat si care cuprinde primele 5 zile platite de catre angajator la cm)
- aprilie 2013, zile lucratoare/zile cm -22/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei.
- martie 2013, zile lucratoare/zile cm -21/3;cu toate contributiile trase am primit 1688 lei.
- februarie 2013, zile lucratoare/zile cm -20/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei
- ianuarie 2013, zile lucratoare/zile cm -21/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei
- decembrie 2012, zile lucratoare/zile cm -19/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei
- noiembrie 2012, zile lucratoare/zile cm -21/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei.
In speranta ca datele va sunt de folos, va multumesc si astept un raspuns. O zi buna!