avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2059 soluții astăzi
Forum Activitate stelav

Activitate stelav

Va multumesc foarte mult. Sper sa reusesc..
Se poate face dupa acesta copie legalizata de judecatorie traducerea si apostilarea?
Pt asta imi trebuie o alta imputernicire?
Multumesc pt amabilitate

Sa inteleg ca daca nu am originalul hotararii de divort, nu pot scoate o copie legalizata.. de la arhiva judecatoriei unde s.a pronuntat divortul, si sa merg mai departe cu traducerea si apostilarea? Chiar sa nu existe cale de rezolvare?
Mentionez ca nu sunt in tara si trebuie sa merg la consulat sa fac aceasta imputernicire.
Multumesc pt raspuns..
Buna ziua,
Imi poate da cineva un sfat, cum trebuie sa formulez CORECT o imputernicire (procura) unei persoane, pentru a ridica de la arhiva judecatoriei o copie dupa hotararea de divort, (mentionez ca nu am originalul) , ca ulterior sa fie tradusa , legalizata si apostilata.
Nu vreau sa ma surpriza sa mi se spuna ca nu am formulat-o corect si va trebuie sa fac alta...deoarece nu sunt in tara si nici nu dispun de prea mult timp
Trebuie sa fac 2 procuri separate? Una pt judecatorie si una pt legalizare si apostilare?
Persoana imputernicita trebuie sa aiba un grad de rudenie cu mine?

Multumesc mult pentru intelegere si cooperare.
dosarul cu acte pe care l.am depus cand m.am casatorit..
Va multumesc pentru promptitudine si amabilitate.
Buna seara, va rog frumos,imi poate spune cineva cat timp stau dosarele depuse la stare civila in arhiva primariei ? Se pot transfera in alta arhiva?
Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspuns
,Banuiam eu ca la judecatoria care a pronuntat hotararea trebuie sa ajung, dar speram ca pot rezolva cumva la arhiva stari civile la care m.am recasatorit, printr.o cerere cu nr de inregistrare sa pot face o copie legalizata si apostilare dupa actul de acolo..
Pentru mine situatie este si mai dificila deoarece nu ma aflu in tara..Pentru asta ar trebuii sa fac unei persoane procura..judecatoria este in alt judet... destul de complicat..
Multumesc. chiar daca raspunsul nu imi usureaza situatia...
Buna ziua,
ce pasi trebuie sa urmez pentru a obtine o traducere (in engleza) legalizata si apostilata a unei hotarari de divort. Mentionez ca nu am originalul. Posibil sa il fi depus la oficiul stari civile cand m.am recasatorit .
Multumesc.