avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaoana86

Activitate andreeaoana86

Ca sa detaliez problema: mama mi-a vandut mie partea ei din casa si terenul aferent cu uzufruct viager. Apoi, impreuna cu sora, care detinea un procent din casa, in urma decesului tatalui, ne-am hotarat sa facem o extindere la casa, parter+garaj, fiind investitori comuni. Problema este ca, autorizatia de constructie a iesit pe numele mamei, pt ca nu a declarat vanzarea dintre mine si ea, plus ca imediat dupa iesirea autorizatiei, la 20 zile, a renuntat si la uzufructul viager. Si asta nu e tot, dupa finalizarea garajalui si locuintei, tot mama ii vinde mansarda si garajul. Pentru mansarda am facut dezmembrare si am semnat si eu pe acelasi act , facandu-se si vanzarea cumpararea.dintre mama si sora. Tot in aceeasi zi, am facut un schimb , astfel-am dat jumate din terenul pe care-l detineam in curte, iar ea a renuntat la partea ei din casa,parter, din urma succesiunii. Practic, ea a dobandit tot etajul , iar eu parterul. Dupa 1 an, a vandut si garajul surorii mele, dar fara semnatura mea , prin procura obtinuta de la mama -sora mandatar-sora cumparator. Acum urmeaza sa ne judecam ca nu mai intelegem. Eu pot solicita anularea autorizatiei si a actului de vanzare-cumparare facut intre ea si mama de pe garaj? Multumesc
In primul rand va multumesc pentru amabilitate,deci am construit impreuna cu o sora, eu parter ea et 1 avem autorizatie am terminat constructia am anuntat la primarie dar eu nu aveam bani sa pun centrala pe lemn si anul trecut am reusit dar in proiect nu specifica pe unde sa contruiesc hornul ,normal intelegerea verbala dintre mine si sora era sa fac hornul prin casa lor dar dupa ce am inchis autorizatia nu au mai fost deacord si tot verbal au zis sa fac langa garajul lor si sa il spraituiesc de garajul lor asa am si facut dar in iulie a venit sora sa impartim pamantul din jurul casei care il avem la comun ceea ce si pamantul de sub garaj este la comun ,in iulie 2013 a venit cu gandul sa impartim terenul si a inceput sa ma santajeze ca daca nu cadem de acord sa isi ia parcela de teren care este la 90 cm de geamurile mele ma da in judecata ca am facut hornul langa garajul ei si deja a facut reclamatie la politie si agentul mi-a cerut autorizatia dar autorizatia a ramas la ea.
Intrebarea mea este ce pot face sau ce poate face ea?multumesc anticipat!
Buna seara! Imi puteti spune, va rog, daca cineva care a vandut casa si terenul aferent acesteia cu rezerva uzufructului viager, mai are dreptul de a construi in acel loc? multumesc anticipat
Pentru hornul unei centrale termice pe lemn ,fosa si casa de apa a hidroforului trebuie autorizatie separata de autorizatia de contructie a casei? pentru ca dupa cate am citit din actele ce trebuiesc pentu autorizatie trebuie si fisa tehnica in vederea emiterii Acordului Unic pentru obtinerea acordului de mediu ,unde este prevazuta alimentarea cu apa din sursa propie ,evacuarea apelor uzate in fosa vidansabila, modul de incalzire al spatiilor sobe cu lemne?
va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Partajare teren
scuzati caps lock