avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate CS1976

Activitate CS1976

Buna ziua,

Chiar nici o recomandare in cazul meu, va rog.

Nu stiu ce sa fac, nu gasesc celalat copil al tatului. Ma duc la notar si declar ca nu exista sau ma duc in instanta si declar ca exista dar nu stiu cine este?
Multumesc pentru raspuns.
Stiu acest lucru si incerc sa o caut de ceva vremea si nu am nici o sansa. Relatiile s-au purt acum peste 40 de ani, probabil ea s-a maritat si nu mai are acelasi nume. Ma gandesc ca trebuie sa existe o procedura legala de urmat pentru gasirea unui mostenitor, altfel decat sa ma duc in instanta. Am incercat cu un amic la ev.pop si tot nimic.
Procedura pe care instanta o face care este ?
Banuiesc ca nu se poate astepta la infinit , mostenirea trebuie impartita intre cei ce o cer si este un termen limita pentru dezbatere.
Eu nu vreau sa fiu acuzat de nimic, deaceea si declar ca stiu ca mai este un mostenitor, cu toate ca tatal meu a fost numai in grtija mea, dar ma rog, asta e o alta poveste.
Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
Trebuie sa deschid succesiunea dupa tatal meu. Acesta mai are un copil din alta casatorie despre care insa nu stiu nimic, nu am tinut legatura.Nu ii cunosc numele, adresa, absolut nimic, stiu doar ca a existat.
1.Cum pot gasi acest copil.?
2.Pot deschide succesiunea la notar sau numai instanta?
Multumesc
Mirebire : Nu, desigur, interesul copilului este sa mearga in vacanta la munte si la mare cu mine.

In conditiile in care nu-i platesc pentru luna respectiva si mama copilului merge la executor, iar eu am facturi cu care justific plata inrtetinerii copilului si cheltuielile de calatorie, cazare, etc, executorul ma poate executa?
Mama nu poate justifica nici o cheltuiala ocazionata cu copilul pe care ar fi trebuit sa o acopar, pentru ca pur si simplu copilul nu este la ea si nu alte necesitati speciale.
Repet in HJ nu scrie nimic cum ca nu imi pot plati obligatiile de intretinere in natura.
Nu achita absolut nimic.
O sa -i duc copilul dimineata la usa si il iau dupa amiaza, in felul asta va avea cheltuieli de facut.
Chiar asa , copilul sta la mine o luna si eu platesc si pensie alimentara. Nu pot crede asa ceva.
Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti daca trebuie sa platesc pensia alimentara si pentru vacanta de vara cat copilul sta mine. In HJ scrie ca trebuiie sa platesc pensie de intretinere 1/5 din venit net lunar. Nu scrie in numerar natura, etc. Deci practic eu imi achit obligatiile in natura. Bineinteles mama copilului vrea bani :), cum altfel...:justcuz:
Copilul nu vine la mine fiica ma iubeste mai mult ci vine pentru ca simte ca eu sunt parintele pe care se poate sprijini mai mult in viata, pentruca eu am avut mereu grija de ea sa o fac sa intelega lucrurile, am rabdare si am puterea sa ii explic ce e bine si ce nu, pentru ca eu am invatat-o sa mearga cu bicicleta, sa inoate, sa schieze, fiindca eu o invat sa vorbesca corect in romana si engleza, fiindca eu am inscris-o la o scoala buna, fiindca eu am dus-o la Palatul Copiilor la balet si NU IN ULTIMUL RAND FIINDCA CA LA MINE ESTE CASA UNDE S-A NASCUT SI A CRESCUT, fiindca la mine are curte ei , catel, animale de la tara, livada langa Bucuresti pusa cand s-a nascut ea si acum a intrat pe rod si asa mai departe.
Si in acelasi timp fiindca maica ca nu are ce sa-i ofere in afara de o masa seara, si eventul cateva palme pe care i le-a dat zilele trecute fiindca copilul n-a vrut sa mearga la ea. Cam asa suna povestea.
Astept sa vad cum o sa se finalizeze plangereea penala pe care mi-a facut-o maica-sa mintind ca n-am respectat hotararea civila, desi in realitate a venit de 2 ori cupolitia si copilul n-a vrut sa mearga la ea, lucruri pe care le-am mentionat in raspunsul la plangere. Astel o sa vad si o sa vorbesc cu copilul sa vad ce facem pe viitor.
Repet copilul nu suporta sa stea la bloc la maica-sa, si problema nu e in special blocul!
Nu mai am program marti si joi, a reusit mama sa imi anuleze aceasta in apel.
Cred ca aveti dreptate, trebuie sa sun la Protectia Cpilului si sa anunt ca mama nu vine sa o ia de la gradinita, programul terminandu-se la ora 17.
Pe viitor asa voi face, sau daca mama va veni, vom pleca impreuna si copilul va pleca cu cine vrea. Am filmat episoadele cand copilul refuza sa plece cu mama si cred ca astea vor conta, am si martori doi vecini.
Pe mine bucura si ma face sa ma simt implinit, iubirea ce mi-o poarta fiica mea, pentru ca e clar ca ea vine dupa parintele la care tine mai mult si in care are incredere mai multa si nu stiu cum sa fac sa nu fie afectata. Dar vada ca fetita parca ea ma calauzeste pe mine si insista sa lupt ca ea sa revina acasa. Si asta ma face sa nu pot sta deoparte si sa astept sa se trezesca instantele.