avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate mototoleavasile

Activitate mototoleavasile

buna ziua.tatal meu a fost veteran de razboi si a beneficiat de un loc de veci pe legea 44/1994 el a decedat in 2011,iar ulterior am facut succesiunea la notariat si am devenit proprietarul legal al acestui loc.intrebarea se pune daca eu pot dona acest loc de veci unei terte persoane.va multumesc.

mototolea vasile.buna ziua.in perioada 2002-2008 am activat ca gestionar la o societate privata care conform legii 22/1969 mi se opreau lunar un procent din salariu care il depuneau intr-o banca pentru pentru constituirea garantiei.dupa incheierea contactului cu acea unitate mi-a dat acceptul sa pot intra in posesia banilor.Ne avind nevoie de ei la acel moment au ramas in banca.In 2009 am girat ipotecar o persoana care ulterior nu si-a mai platit creditul astfel am ajuns in situatia sa fiu executat silit si tot odata miau blocat si contul din banca cel care era constituit de garantie de gestiune.Din cite am citit eu aceste conturi nu pot fi blocate.Itrebarea este daca e adevarat ,cine poate dispune deblocarea contului pentru a intra in posesia lor ,banca sau executorul judecatoresc.Din discutiile cu directorul bancii spune ca executorul trebuie sa deblocheze contul,eu avind o alta opinie ca banca trebuia sa nul blocheze din start daca stia ca aceste conturi nu pot fi blocate.Astept cu nerabdare o parere competenta a celor care utilizeaza acest sait .Va multumesc.06-06-2014 BRAILA
buna ziua.daca intrun contract de credit gasiti formularea la capitolu dobinzi citez,,dobinda in roni este de BUBOR la trei luni plus 5,1 puncte procentuale pe an inchei citatul,,asta inseamna ca pot cere in instanta anularea lui datorita erorii ca termanul de BUBOR nu exista.va multumesc