avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate stelian222

Activitate stelian222

Multumesc Gypsy5 pentru raspuns. Stau ca pe ace. De felul meu nu sunt un badaran nesimtit. Dar mai gresesc si eu.

Nu mi-a aratat mie nimic, dar s-a laudat ca are asa ceva. Ca fapt divers m-am documentat putin si se pare ca din 2006 calomnia nu mai este infractiune...deci ce rol avea acea citatie ce face referire la un dosar penal?

Si tot ca fapt divers am cautat in arhiva ziarului sa vad ce am scris, se pare ca nu am calomniat/injurat pe respectiva doamna. Doar ca m-am folosit de pseudonimul acela ce face referire la un nume real. Si am afirmat ceva rasist.
Buna ziua!

Astazi am primit o citatie de la Parchetul de pe langa judecatoria orasului de domiciliu (nr dosar 601/P/2014) fiind chemat in calitate de ..........(nespecificat), in cauza privind..............(la fel necompletat) in dosarul penal cu nr. de mai sus, ............(necompletat la denumirea infractiunii/incadrarea juridica).

Mai jos se scrie ca am dreptul va avocat si ca in caz de neprezentare se poate dispune mandat de aducere. Exista stampila Procuraturii, o semnatura, dar nu este trecut nici un nume la procuror.

Cu teama, m-am prezentat la o doamna procuror, care m-a intrebat prima data daca am proliferat injurii pe un anume ziar local online, la adresa persoanelor din respectivele reportaje(o doamna profesoara, un domn primar, etc). Am zis ca da, dar eu stiu ca nu de o maniera infecta sa zicem si nu la adresa doamnei. Pe acel ziar online se practica injuriile/calomniile de cea mai joasa speta.
In afara de asta am mai facut o greseala: am folosit un nickname necesar postarii de forma "prof. Popescu Ionel", personaj real, profesor la un liceu din zona. Am mai postat si cu alte nicknamuri pe diverse subiecte, cu/fara injurii.

Procuroarea mi-a spus ca are de la firma de internet toate postarile mele pe acel site: ora, data, citatele exacte si ca va trimite dosarul la Politie pt. a face cercetari in continuare. De asemenea ca mai exista si alti acuzati care au jignit f tare intradevar pe o doamna profesoara-politician. Mi-a sugerat sa merg la domnul profesor respectiv, sa discut cu el sa ii cer scuze. Ceea ce am si facut, i-am explicat ca nu imi insusesc numele sau, ca nu ma dau drept el, ca a fost doar o asociere nefericita, un pseudonim si atat. El nu si nu, ca i-am prejudiciat imaginea, ca am folosit cuvinte rasiste in numele sau, ca va sesiza Consiliul National pentru combatrea Discriminarii si ca imi va cere daune morale, el fiind persoana cu imagine in oras.

Acestea fiind spuse, as vrea sa imi spuneti pe ce baza procuroarea a intocmit dosar penal(daca e real), in ce baza a obtinut informatii de la firma de internet si mai ales ce risc daca imi atribui ca pseudonim/nickname un nume real(cu referire la acel profesor) si postez cu acest pseudonim injurii/calomnii/glume mai ales la subiecte cu tenta politica(de fapt aici e batalia). Mai mult se pare ca doamna profesoara ma considera vinovat principal, desi eu la adresa ei nu am scris nimic. Mi-e frica sa nu platesc eu nota de plata si pentru altii care intra-devar au jignit-o urat.

Va multumesc frumos!
Multumesc!
cyan a scris:

Daca traficul permite va puteti incadra direct pe banda a 2 a in conditiile in care semnalizati intentia de schimbare a directie de mers si va asigurati pentru efectuarea manevrei.
Camioanele sunt obligate sa circule pe banda 1 prin lege dar daca intentionati sa schimbati directia de mers spre stanga aceasta se face prin incadrarea pe banda respectiva cu cel putin 50 de m inainte de locul virajului.



Multumesc pt. raspuns Cyan, poti te rog sa imi dai articolul care spune:
Camioanele sunt obligate sa circule pe banda 1 prin lege
? As vrea sa fiu 100% sigur.

Răspuns la discuția Este corect?
Stii cum pun eu problema...: cand ma stiu cu musca pe caciula, tac si suport consecintele pe care mi le-am asumat. Am gresit platesc, simplu. Eu nu te cunosc, dar ceva imi spune ca data viitoare vei sofa la fel si iar vei fi revoltata cand va veni nota de plata. Ti se pare ca nu au fost politistii corecti, asa e, dar practic ti-ai asumat asta.
Răspuns la discuția Este corect?
Imi cer scuze ca te intreb (stiu ca nu sunt in masura sa judec) : dar din partea ta a fost corect sa circuli cu 93km/h in localitate punand in pericol viata poate a unora dintre noi aflati aici pe forum?
Multumesc pentru raspunsuri!
In practica se stie ca se circula mult pe banda 2 din obisnuinta de unde rezulta ca e f. aglomerata. Eu daca m-as incadra pe banda 1 (care e mereu libera) si apoi la 100m trebuie sa virez stanga (vorbesc aici de camion) as incurca tot traficul de pe banda 2 si mi-ar fi f. greu cand ar trebui sa intru pe banda 2 din cauza traficului.

Se poate extinde si la intersectiile normale, fara sens giratoriu? Adica daca traficul permite, ma pot incadra (dupa asigurare, semnalizare etc) direct pe banda 2 urmand sa virez stanga imediat dupa 50-100m? Pe mine ma intereseaza mai mult dpdv legal.

Multumesc inca o data!

Am si eu o nedumerire legata de incadrarea corecta pe benzi, atunci cand iesi dintr-o intersectie cu sens giratoriu sau chiar si dintr-o intersectie normala.

Cazul este concret : sa presupunem o intersectie cu sens giratoriu care intersecteaza 2 drumuri, care au fiecare 2 benzi pe sens. Sensul giratoriu are si el 2 benzi. Daca ma apropii de sens si vreau sa fac prima la dreapta (aflandu-ma pe banda 1 evident) pot sa ma incadrez pe drumumul dorit direct pe banda 2 ? Cu mentiunea ca la 100m dupa ce ies din sensul giratoriu fac prima la stanga (sosea super aglomerata ) deci intr-un fel m-as incadra numai bine pe banda 2 direct dupa sens fara sa mai incurc traficul.

Ce parere aveti? in mod normal pt. viraj dreapta te incadrezi pe banda 1, apoi intri pe 2 dupa ce te asiguri si dai prioritate.
Multumesc frumos, m-am calmat deja :)
Nimeni, nici o parere? :)
Ca as vrea si eu sa stiu daca sa ma duc la Permise sa cer explicatii sau nu. Trebuia sa fac treaba asta pe moment dar din cauza ca eram bucuros de examenul tocmai luat am trecut peste.