avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Activitate veronicacraciun

Activitate veronicacraciun

Discuție Pensie de urmas
d-na Angela D. a ramas vaduva in iunie 2013, sotul a fost pensionat cadru militar, si a murit de o boala fara scapare (cancer) , dansa dupa legea 169 ar trebui sa primeasca pensie de urmas la varsta de 55 de ani... dar cu legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii, nu mai poate primii aceasta pensie, exista vreo iesire ca ea sa primeasca aceasta pensie, pt. ca nu are nici un venit,.... culmea e ca are o datorie fata de banca...asta s-a putut mostenii....dar pensia nu !!!!!!!!!, ce se poate face, ajutati-ne va rog.#-o
BUNA

unde este scris ca , a cazut legea cu partajul pt. inscrieri auto ??????????de ce au oprit introducerea dosarelor fara sa fim anuntati???????
vreau dovada, unde sa oprit si cand.
daca un avocat a fost inteligent si a descoperit aceasta lege data, tot de parlamentarii nostrii,
dupa ce ca nu ne da de munca, ne mai omoara si cu taxe , care in EU nu exista asa ceva.
am facut partajul si tot dosarul luni si tot luni sa sistat tot. am fost sa mor, nu mai aveam aer , mi-a venit rau in primarie , exact cand am platit ultima chitanta si trebuie sa platesc acum taxa de timbru 5200 ron, va dati seama???? pt. o dacie
Răspuns la discuția Contract de credit de consum
multumim
Răspuns la discuția Contract de credit de consum
6.1paragraful b)
indemnizatia de asigurare, cesionata in favoarea banci, din contractul de asigurare pt. acoperirea riscurilor de invaliditate permanenta totala si/sau deces din accidente acordata de societatea de asigurari in baza contractului de asigurare incheiat cu banca
8.4 -in situatia in care imprumutatul cu 30 de zile inintea expirarii politei nu reinnoieste polita de asigurare pentru bunurile aduse in garantie sau nu comunica bancii incheierea acesteia pina la data comunicata, REINNOIREA ANUALA SE FACE DE CATRE BANCA PE CHELTUIALA IMPRUMUTATULUI, care va fi recuperata din primele incasari in contul curent al imprumutatului
-acestea sunt doua paragrafe din contract
-nu au fost anunta-ti,straniu e ca asigurarea a functionat pina in 2008, acum ca a murit, trebuie sa plateasca, confirm ca mostenire nu este: decat o casa care se imparte la 3 mostenitori, a ramas saraca fara pensie pt. ca are doar 55 de ani
in anul 2006 DIACONU VASILE a facut un imprumut cu BANCPOST pe o perioada de 120 de luni, acest imprumut a fost cu o asigurare prin contract, din nefericire in 14/07 anul acesta a decedat, cind sotia sa dus la banca sa TRZIT ca nu mai este asigurat din 2008 pt. ca nu au mai vrut cei de la agentia de asiurari de la Bucuresti sa mai lucreze cu ei, pt ei e simplu ,nu au fost anunta-ti, iar defunctul era de 55 de ani, nu ne-am asteptat la asa ceva, sotia nu are venituri,
CE SE POATE FACE????????#-o:(