Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina obtinuta prin partaj= taxa de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina obtinuta prin partaj= taxa de timbru

Buna ziua,
Doresc sa stiu cum pot inmatricula o masina obtinuta prin partaj..se plateste taxa de timbru sau nu?
Va multumesc.
Va referiti la taxa de timbru verde?Masina e noua ,luata in leasing?Mai bine intrebati la anaf daca s-a platit acea taxa si daca s-a platit o sa va dea o adeverinta cum ca nu este necesara plata acestei taxe.
Actul notarial de partaj inlocuieste in dosarul de inmatriculare decizia si chitanta de plata a timbrului de mediu.
BUNA

unde este scris ca , a cazut legea cu partajul pt. inscrieri auto ??????????de ce au oprit introducerea dosarelor fara sa fim anuntati???????
vreau dovada, unde sa oprit si cand.
daca un avocat a fost inteligent si a descoperit aceasta lege data, tot de parlamentarii nostrii,
dupa ce ca nu ne da de munca, ne mai omoara si cu taxe , care in EU nu exista asa ceva.
am facut partajul si tot dosarul luni si tot luni sa sistat tot. am fost sa mor, nu mai aveam aer , mi-a venit rau in primarie , exact cand am platit ultima chitanta si trebuie sa platesc acum taxa de timbru 5200 ron, va dati seama???? pt. o dacie
veronicacraciun, utilizator
Monitorul Oficial, Partea I, nr. 490, la pagina 10,
Ordonanta 16.