avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare masina obtinuta prin partaj= taxa de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare masina obtinuta prin partaj= taxa de timbru

Buna ziua,
Doresc sa stiu cum pot inmatricula o masina obtinuta prin partaj..se plateste taxa de timbru sau nu?
Va multumesc.
Va referiti la taxa de timbru verde?Masina e noua ,luata in leasing?Mai bine intrebati la anaf daca s-a platit acea taxa si daca s-a platit o sa va dea o adeverinta cum ca nu este necesara plata acestei taxe.
Actul notarial de partaj inlocuieste in dosarul de inmatriculare decizia si chitanta de plata a timbrului de mediu.
BUNA

unde este scris ca , a cazut legea cu partajul pt. inscrieri auto ??????????de ce au oprit introducerea dosarelor fara sa fim anuntati???????
vreau dovada, unde sa oprit si cand.
daca un avocat a fost inteligent si a descoperit aceasta lege data, tot de parlamentarii nostrii,
dupa ce ca nu ne da de munca, ne mai omoara si cu taxe , care in EU nu exista asa ceva.
am facut partajul si tot dosarul luni si tot luni sa sistat tot. am fost sa mor, nu mai aveam aer , mi-a venit rau in primarie , exact cand am platit ultima chitanta si trebuie sa platesc acum taxa de timbru 5200 ron, va dati seama???? pt. o dacie
Ultima modificare: Joi, 8 August 2013
veronicacraciun, utilizator
Monitorul Oficial, Partea I, nr. 490, la pagina 10,
Ordonanta 16.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am platit taxa de prima inmatriculare in 2011, la vanzarea masinii se mai plateste timbrul de mediu? stanley stanley In decembrie 2011 am inmatriculat masina platind taxa de mediu valabila la acel moment. Daca vand acum masina, cumparatorul va avea de platit timbrul de mediu ... (vezi toată discuția)
Taxa auto timbru de mediu Geom1 Geom1 Buna ziua, Vreau sa cumpar (transfer) masina de pe numele fetei mele pe numele meu. Masina a fost inmatriculata in 2006 de o firma de leasing si in 2009 pe ... (vezi toată discuția)
Proces pentru inmatriculare fara plata timbrului de mediu/ 04.2014 ionut_burtan ionut_burtan Buna ziua, La aceasta data mai exista practica de a castig de cauza reclamantului in dosarele pe tema timbrului de mediu ? Ma intereseaza in special ... (vezi toată discuția)