Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... proces pentru inmatriculare fara plata timbrului de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

proces pentru inmatriculare fara plata timbrului de mediu/ 04.2014

Buna ziua,

La aceasta data mai exista practica de a castig de cauza reclamantului in dosarele pe tema timbrului de mediu ?
Ma intereseaza in special practica de la Judecatoria Ilfov. Vreau sa stiu daca pot incerca inmatricularea print-un proces fara plata timbrului de mediu.

Auto a fost cumparat in leasing si inmatriculat in 01.2010. La acea data nu se platea timbru de mediu pentru auto noi.
Acum a fost finalizat contractul de leasing si urmeaza transcrierea.

Multumesc
Daca nu s-a platit taxa de poluare, trebuie sa o platiti iar, pe rolul Tribunalului Ilfov nu exista jurisprudenta in ceea ce priveste timbrul de mediu (evitarea de la plata a acestei taxe).
Inteleg ca trebuie platita acum ca sa imi pastrez masina.
As vrea sa stiu daca, asa cum se proceda anul trecut, se poate totusi solicita in instanta (cu sanse de castig) obligarea inmatricularii fara taxa respectiva !