avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... proces pentru inmatriculare fara plata timbrului de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

proces pentru inmatriculare fara plata timbrului de mediu/ 04.2014

Buna ziua,

La aceasta data mai exista practica de a castig de cauza reclamantului in dosarele pe tema timbrului de mediu ?
Ma intereseaza in special practica de la Judecatoria Ilfov. Vreau sa stiu daca pot incerca inmatricularea print-un proces fara plata timbrului de mediu.

Auto a fost cumparat in leasing si inmatriculat in 01.2010. La acea data nu se platea timbru de mediu pentru auto noi.
Acum a fost finalizat contractul de leasing si urmeaza transcrierea.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ionut_burtan , utilizator 10:42, 1 Aprilie 2014
Daca nu s-a platit taxa de poluare, trebuie sa o platiti iar, pe rolul Tribunalului Ilfov nu exista jurisprudenta in ceea ce priveste timbrul de mediu (evitarea de la plata a acestei taxe).
Inteleg ca trebuie platita acum ca sa imi pastrez masina.
As vrea sa stiu daca, asa cum se proceda anul trecut, se poate totusi solicita in instanta (cu sanse de castig) obligarea inmatricularii fara taxa respectiva !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare timbru de mediu pentru auto inmatriculat dupa finalizare contract leasing (oug 9/2013 art.4 pct.c) pasatmadalina pasatmadalina Am observat ca majoritatea cazurilor de recuperare timbru de mediu se refera la autoturismele aduse din afara tarii si inmatriculate in RO pentru care ... (vezi toată discuția)
Taxa auto matey2000 matey2000 buna ziua am o intrebare ,recent am incheiat un contract de leasing trebuie sa mai platesc taxa de timbru daca am platit la inceputul contractului taxa de ... (vezi toată discuția)
Taxa auto timbru de mediu Geom1 Geom1 Buna ziua, Vreau sa cumpar (transfer) masina de pe numele fetei mele pe numele meu. Masina a fost inmatriculata in 2006 de o firma de leasing si in 2009 pe ... (vezi toată discuția)