avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate mihaialx

Activitate mihaialx

Răspuns la discuția instiintare suspendare
da, au trecut 3 ani
Răspuns la discuția instiintare suspendare
Multumesc pentru raspuns, asta stiam si eu, obligatia de a ma interesa de stadiul dosarului si m-am interesat, dar cealalta parte in dosar nu are aceeasi obligatie? sa se intereseze de stadiul dosarului?
Buna ziua,
As avea o intrebare, daca cineva pe forumul acesta a mai patit ceva similar, eu am ramas totusi surprins.
In 2011 mi-a fost suspendat permisul pt 30 zile pentru ceva foarte stupid, o depasire a unui autovehicul lent care remorca o caruta pe un drum in constructie, nu intru in detalii.
Acum 2 sapt (in 2015) mi-a venit acasa o instiintare cum ca in urma deciziei xx ramase definitiva in 2011 s-a dispus suspendarea permisului de conducere pt 30 de zile incepand cu data X, la care se adauga 30 de zile pentru ca nu l-am predat in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive a sentintei, adica in 2011.
Hotararea mi-a fost comunicata acasa, si probabil ea a fost comunicata si IPJ in ian 2012. Eu nelocuind in tara nu am mai predat permisul si a ramas la mine.
Este normal sa se intample asa ceva? In sensul ca, sa vina dupa atata timp?

Multumesc,
Buna seara,

Nu nu, s-a clarificat intre timp. A fost o greseala de la politie, si-au cerut scuze si totul este in regula :)
exista posibilitatea de inchiriere casuta postala pentru carte de identitate de romania pentru cetatean din Rep. Moldova cu dubla cetatenie??
Multumesc pentru raspuns.

In schimb mi s-a intamplat ceva foarte ciudat... cred eu... poate justitia romana crede altceva...

Dar... am primit in noiembrie o dispozitie cum ca permisul meu e suspendat pentru 3 luni la care se adauga o luna pentru nepredare... totul ok pana acum

perioada trebuie sa expire in 30 martie.

Azi, imi vine la adresa de domiciliu din Romania o alta dispozitie, care o anuleaza pe prima si imi spune ca din 24 martie permisul meu e suspendat pentru 4 luni... din nou... pe acelasi dosar in instanta...

Eu nu am predat permisul de la inceput tocmai pentru ca sunt la mare distanta de Romania si ar fi fost foarte greu sa il recuperez... mii de euro dati pe bilete de avion etc etc (stiti si dvs...)
Dar, am luat-o de buna si nu am circulat.

Nu pot sa inteleg de ce a mai venit o dispozitie dupa ce a venit una, ambele sunt identice.
Stimate Domn Kiritescu,

Exista posibilitatea sa vina o dispozitie de suspendare in Noiembrie 2013 dupa care in Martie 2014 sa vina inca una care o anuleaza pe prima??

Mi s-a intamplat de curand. Mentionez ca locuiesc in afara tarii si nu am condus de cand prima dispozitie zicea ca nu am dreptul. Perioada ar fi trebuit sa se termine in 30 martie iar acum am mai primit inca una in care mi se zice ca incepand cu 24 martie e alta care intra in vigoare si nu am dreptul sa conduc pana in iulie...

E posibil asa ceva??
Buna seara,

Este posibil in cazul in care mi s-a transmis dispozitie de suspendare a permisului de la politie sa il transmit cu DHL?? Eu nefiind in tara
Răspuns la discuția Suspendare permis dosar din 2011
Salutare,
IPJ are la dispozitie 6 luni de la data ramanerii definitive a deciziei sa iti trimita acea dispozitie (daca nu s-a schimbat ceva intre timp).
Formuleaza contestatie sau verifica si tu cu un avocat, nu este normal asa ceva...
@Mariasa - Aici am mai citit tot asa niste situatii, si unii sustin ca politia are 6 luni din momentul in care hotararea judecatoreasca a devenit definitiva, sa iti trimita aceas "dispozitie" (sau nu stiu cum sa ii spun) care te instiinteaza ca trebuie sa predai permisul...

Altii in schimb sustin ca atunci cand permisul tau va expira si vei merge sa il prelungesti ei isi vor da seama ca nu a fost predat si il vor retine atunci... nu stiu ce sa cred... incrucate sunt caile IPJ-ului :)

Oricum bafta!!