avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate Arpishke

Activitate Arpishke

Discuție Plata in avans
buna ziua, am nevoie va rog de un raspuns, am semnat un act, promisiune de vanzare la notar pt un apartament si doresc sa stiu daca in act e precizat ca daca eu ma razgandesc si vreau sa-i dau avansul inapoi si el refuza, adica vreau sa-i dau avansul inapoi si el refuza comunicarea, a zis ca vrea sa se ocupe avocatii lui, nu-i convine sa-i dau banii inapoi.
Este o promisiune bilaterala, deci nu e actul in original..
Ce pot sa fac daca el refuza sa ne intalnim sa-i dau avansul inapoi ?
Răspuns la discuția Venitul meu
ok, o sa merg sa cer un extras, va multumesc mult de ajutor.
Răspuns la discuția Venitul meu
am inteles, deci mai pe scurt e bine daca merg intai la finante ca sa cer un extras revisal ? se poate asa ceva ? sau sa merg la ITM sa cer de acolo un extras revisal pt numele meu ? asta ca sa stiu intai despre ce e vorba si apoi sa merg sa vorbesc cu angajatorul
Răspuns la discuția Venitul meu
ideea e ca daca merg la angajator si cer aceste detalii, poate sa imi spuna ca nu e nimic, e doar asa ca sa am o vechime cum ca am fost la acel club de exemplu si poate sa faca sa dispara cumva din baza de date, ca si cum mi-as fi dat demisia sa nu mai figurez acolo ca as fii angajat, de aceea as vrea sa aflu intai acele date cum apar ca angajat, ce salariu scrie, sau ca este conventie civila sau oricealtceva si de cand figurez si apoi vreau sa merg sa stau de vorba sa vad ce si cum
Discuție Venitul meu
buna ziua, intampin urmatoarea problema. Eu lucrez la o firma unde stiu ca am semnat acte, primesc salariu, sunt ok, legal, totul e in regula. La asigurari, am aflat dinntr-o intamplare ca figurez in baza de date ca sunt angajat la firma asta si am zis ca da, asa e, dar mai figurez intr-un loc in care am activitate acolo, dar nu sunt platit deloc, cel putin inca pt ca invat ca sa spun asa, este un sport, si nu am semnat nimic acolo, nu am stat de vorba legat de salariu, nu am stabilit nimic legat de plata, de semnat sau de alte chestii. Intrebarea este cum pot afla cum figurez eu mai exact, adica as vrea detalii despre salariu, cu cat sunt platit, sunt angajat ca ce anume ? sau de cand figurez acolo .... pt ca eu am activitate la acel club sportiv, dar nu pe bani pt ca inca invat, dar nu stiu de ce figurez acolo daca eu nu am semnat niciodata ceva la acel club. Multumesc