avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1623 soluții astăzi
Forum Activitate alina_f_c

Activitate alina_f_c

Va multumesc mult pt raspunsuri!
Sper sa reusesc! :P
Nu :( Nimeni din bloc nu are ... :( Era mai bine sa fi avut, macar stiam o treaba ...da' asa ... :((
Si ce sa fac? Sa astept sa propuna ei o solutie :)) Nu prea cred ca asa voi avea sorti de izbanda ...
Am o problema mai complicata, mai exact:
In dec 2009 am cumparat un apartament, in august l-am renovat, am curatat caloriferele iar cand au dat caldura am constatat cu stupoare ca in dormitor caloriferul abia se incalzeste, nu doar la mine ci si la vecinii mei de pe coloana. Au venit instalatorii cu administratorul, au ajuns la concluzia ca este coloana infundata si exista 2 variante: ori schimbam toti vecinii coloana, iar costul reparatiilor se imparte egal la cele 5 apartamente, ori pt ca ap meu este la parter, repar coloana de la subsol pana la et 1 si suport costurile singura. Asta desigur ca e posibil la primavara.
Pana atunci eu ce fac?! Platesc caldura desi in dormitor nu am?????X-(
Unul dintre angajatii nostri vrea sa-l concediem astfel incat sa poata sa ia somaj. :sorry: Cum ii desfacem contractul de munca, astfel incat sa putem angaja din nou pe postul sau, pe altcineva?
Cu art 65, iar dupa o luna ii trimitem instiintare, pe care evident o va ignora? :P Sau cum?
Multumesc! =D>
Răspuns la discuția acord de fidelitate
multumesc pt raspunsuri
atunci cand m-am angajat, dupa ce mi s-a incheiat CIM, angajatorul m-a pus sa semnez un Acord de fidelitate, :sorry:in care sunt mentionate cateva clauze de fidelitate, iar apoi scrie ca in cazul in care parasesc firma prin demisie, mai devreme de 9 ani, sa-i platesc daune angajatorului de 15000 euro. Respectivul acord de fidelitate nu a fost inregistrat la ITM, este redactat in 2 exemplare de catre avocata (si nepoata) patronului. Mentionez ca nu am facut nici un curs de specializare de cand sunt aici, pe banii firmei, ma refer. Lucrez 9 ore pe zi in loc de 8, plus sambetele, ore suplimentare care nu sunt nici pontate, nici platite, zilele de concediu de odihna sunt max 10 pe an. Este valabil acest acord?(pe care am facut prostia sa-l semnez) X-(