avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate KaskooW

Activitate KaskooW

Daca cumpărătorul este o persoana fizica neplătitoare de TVA de ce i s-ar cere plata TVA in Germania la momentul inmatriculării ? Suntem in spatiul economic european, nu? Are factura de cumparare care face dovada platii TVA in tara de cumparare! Atentie! Nu e vorba de o firmă plătitoare de TVA!!!
Daca cumpărătorul este o persoana fizica neplătitoare de TVA de ce i s-ar cere plata TVA in Germania la momentul inmatriculării ? Subtem in spatiul economic european, nu? Are factura de cumparare care face dovada platii TVA in tara de cumparare! Atentie! Nu e vorba de o firmă plătitoare de TVA!!!
Tatal meu, foarte in varsta, doreste sa-mi doneze terenul agricol proprietatea sa si notarul imi cere un document cu refuzul arendasului de a-si exercita dreptul de preemptiune....
Nu inteleg ce rost are aceasta cerere ?
Daca dimpotriva, ar dori sa-si exercite dreptul de preemptiune la ce i-ar folosi?
Tatal meu nu doreste sa vanda terenul ci din contra sa-l lase mostenire descendentilor lui !
Răspuns la discuția drept de preemptiune - cladiri
după noul cod civil se pare ca s-a reintrodus dreptul de preemptiune al arendasului la instrainarea terenurilor agricole...
Ce se intampla in cazul unei donatii de la parinte la copil ?