avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de preemptiune al arendasului se aplica si in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de preemptiune al arendasului se aplica si in cazul donatiei ?

Tatal meu, foarte in varsta, doreste sa-mi doneze terenul agricol proprietatea sa si notarul imi cere un document cu refuzul arendasului de a-si exercita dreptul de preemptiune....
Nu inteleg ce rost are aceasta cerere ?
Daca dimpotriva, ar dori sa-si exercite dreptul de preemptiune la ce i-ar folosi?
Tatal meu nu doreste sa vanda terenul ci din contra sa-l lase mostenire descendentilor lui !
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 19:08, 6 August 2013
Mai aveti si alti frati care ar avea dreptul la terenul respectiv?
Daca nu mai aveti nu are rost donatia, terenul urmanad a va intra in posesie prin mostenire.
Daca mai aveti frati, donatia poate fi atacata daca se incalca rezerva succesorala a celorlalti mostenitori.

Dreptul de preemţiune nu este aplicabil în cazul donaţiei.
[ link extern ] /

Dreptul de preemtiune al arendasului poate fi luat in considerare doar in cazul vanzarii.

Clauza de preemtiune poate fi inlaturata foarte simplu, proprietarul are oricand dreptul de a rezilia contractul de arendare, bineinteles cu cu respectarea clauzelor din contract (sa il anunti cu un an inainte ptr a nu cultiva terenul sau sa il despagubesti daca l-a cultivat) si apoi de a dispune cum doreste de terenul respectiv.
Proprietarul nu este obligat sa vanda arendasului daca acesta ofera mai putin decat altii doar ptr ca are clauza de preemtiune!

Intamplator, ma aflu in aceeasi situatie, o matusa care nu are copii, ne va dona, mie si unui alt verisor, tot pamantul pe care il detine, in cota de 1/2 fiecaruia.
A fost la notar si nu i s-a cerut niciun acord al arendasului pentru donatie.
Ultima modificare: Marți, 6 August 2013
cyan, moderator
Preemptiunea este doar in materia vanzarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație teren extravilan, se aplică legea 17/2014? nea_marin nea_marin Bună ziua, Din informațiile pe care le-am găsit eu, donațiile nu fac obiectul legii de mai sus însă notarul pe care l-am consultat mi-a spus ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren agricol din mostenire Ilie1977 Ilie1977 Buna ziua, Se poate vinde un teren agricol mostenit de la parinti daca arendasul se opune ,avand un contract semnat cu unul dintre parinti, inainte de ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul ... Myshtic Myshtic Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul trebuie sa se prezinte la notar pt a se incheia actele de vanzare-cumparare asupra terenului. ... (vezi toată discuția)