avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate angelad1

Activitate angelad1

Va rog sa ma sfatuiti ce pot face ca sa rezolv urmatoarea problema. De un an de zile m-am mutat intr-un apartament intr-o zona destul de buna din Constanta. Incepand din prima zi de cand locuiesc aici ma confrunt cu o haita de 6 caini agresivi din cauza carora trebuie sa intru zilnic prin spatele blcoului, printr-o zona destul de sumbra.... .Am facut nenumarate reclamatii la asociatia de locatari si la primarie si intr-un final cainii au fost ridicati din fata scarii blocului. Problema intervine acum insa, pentru ca in acest bloc locuiesc asa-zisii iubitori de animale care imediat ce sunt ridicati cainii se duc repede si contra unei spagi ii aduc inapoi de unde au fost ridicati. Deja sunt exasperata de situatie si chiar nu stiu ce as putea sa mai fac, cui sa ma adresez.Nu mi se pare deloc normal ca intr-o taradin Uniunea Europeana sa nu pot intra in blocul in care locuiesc din cauza unei haite de maidanezi tinuti liberi de niste vecini iresponsabili. In aceasta zona nu se poate trece dupa ce se lasa intunericul. Va rog mult sa ma sfatuiti cui trebuie sa ma adresez ca sa scap de aceasta problema. Va multumesc
Va rog sa ma ajutati cu o informatie, respectiv care este baza legala care reglementeaza posibilitatea de a emite o factura externa la export in Turcia, in lei. Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns. In conditiile in care se organizeaza examenele, sansele de a lfi admis si a avea un nou post sunt minime.
Va rog sa ma lamuriti in privinta unui aspect legat de conditiile de acordare a somajului in cazul in care un functionar public primeste decizie de eliberare din functie care constituie si preaviz pentru 30 de zile cu posibilitatea de a opta pentru locurile vacante disponibile si a sustine concurs. In cazul in care functionarul opteaza dar nu se prezinta la concurs mai poate primi somaj? Mentionez ca eliberarea din functie se face din motive neimputabile functionarului, respectiv in baza art 99 alin. 1 lit b. Alin. 2-7din legea 188 din 1999. Va multumesc.