avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate buuric

Activitate buuric

Salut,

Imi puteti spune daca codul caen 4781 se poate folosi pentru un bar mobil? Este vorba de un bar gonflabil care fi amplasat sezonier (15dec-15martie).
Produsele vandute in bar vor fi: apa, sucuri, bere etc.
Pentru acest tip de activitate, mai este necesar sa deschizi punct de lucru temporar? si daca este necesar sa deschizi punct de lucru, spuneti-mi ce autorizatii mai sunt necesare?
Multumesc
Salut.
Am o intrebare la voi, am avut un accident auto, am completat amiabila cu vinovatul, a semnat-o, mi-a dat copii dupa talon,permis, asigurare, dar acum nu vrea sa se mai prezite la biroul de constatari!

Ce pot face? Daca depun plangere la politie pot rezolva ceva? Daca il actionez in instanta pot castiga sa imi recuperez banii pe pagube?

Multumesc,
Bogdan
Răspuns la discuția cod caen 7912
Coduriile CAEN 7912 respectiv 7990, se pot folosi si de firme care nu sunt agentii turistice sau nu au licenta de turism? Studiile superioare in domeniu tursimului sunt suficiente in caz contrar?Multumesc, Bogdan.
Buna ziua,

Pentru infiintarea unei firme care sa aiba ca domeniu de activitata organizarea de team-buildinguri, pachete pentru turistii straini/romani in care sa includem diferite activitati sportive(ski, snowboard, bike etc) si posibilitatea de a le oferi si cazare este necesarea infiintarea unei agentii de turism?

Ce coduri CAEN putem folosi pentru a imbina aceste activitati( excursii, activitati sportive, team-buildinguri, cazare, transport)?

Multumesc,
Bogdan