avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate unlupalb

Activitate unlupalb

Buna ziua , am mare nevoie de o lamurire intr-o problema si multumesc anticipat pentru fiecare raspuns pe care-l voi primi .
De doi ani lucrez legal in Austria , firma la care lucrez pe perioda de iarna se inchide 3 luni si toti muncitorii sunt trecuti in somaj , eu anul trecut nu m-am incadrat la cele 50 de saptamani necesare a fii lucrate intr-un an ca sa poti beneficia de somaj , anul acesta am mers si mi-am depus dosarul , mi sa prelucrat datele in prima faza mi sa dat o data in care sa revin cu dosarul pentru finalizarea datelor , si ... surpiza !!! cetatenii romani care au familia in Romania si tine contact cu ea nu primeste somaj :O!!!!! mi sa spus sa cer somaj de la autoritatile Romane , mai era niste intrebari la cat timp i-mi vizitez famila , la ce distanta de locul de munca am domiciliu in romania , daca in romania am propietate , masina etc tot felul de intrebari care au ridicat semne de intrebare inca din prima faza ....acum ce rugaminte am la dv . daca poate sa-mi spuna cineva bine documentat daca se poate asa ceva ???
Adica din primul raspuns primit eu nu inteleg o singura chestie , nenorocitii astia de austrieci , dupa ce-ti achiti toate obligatiile fata de ei , mai vor cumva sa renunti si la familie ( personal am doi copii ) ca sa primesti ce eu cred ca e de bun simt sa primeti ?
va multumesc
o cunostinta in urma unui accident in trafic a primit o candamnare de 2 ani cu suspendare cu 4 de proba , dupa recurs sentina sa redus la 1 an cu suspendare cu 2 de proba
Intrebare - de cand se considera inceperea pedepsei , de la prima sentinta sau de la data pronuntarii recursului , tinand cont ca intre cele doua sentinte sa scurs 5 luni
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
multumesc pt raspuns
buna ziua
am o intrebare si va multumesc anticipat pt raspuns
suntem doi frati , tatal nostru a decedat iar in propietate a avut un apartament propietate personala cumparat impreuna cu cea de-a doua sotie ( parintii nostri fiind divortati ) care si ea la randul ei are 4 copii din prima casatorie , eu si fratele meu am facut succesiunea in termenu prevazut , acum sotia tatalui vrea sa vanda apartamentul la un pret pe care noi il consideram prea mic , cu toate ca nu avem acces in apartament ( refuza sa ne lase in casa )
Intrebarea e , - 1 ) -cum se va face partajul intre copiii celor doua parti in caz ca si ea va deceda ? 50/50 ..sau ?
2 ) - Daca noi vrem sa intram in posesia mostenirii ,ce cale e mai rezonabila de urmat ,