avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin1706

Activitate Catalin1706

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Pai si daca eu nu locuiesc la adresa din CI, ci unde am viza de flotant, cum as putea eu sa ridic amenda de la posta? Cum as putea sa stiu ca a venit? Nu ar fi normal ca amenda sa vina acolo unde eu am adresa din viza de flotant ?

Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Pai si daca eu nu locuiesc la adresa din CI, ci unde am viza de flotant, cum as putea eu sa ridic amenda de la posta? Cum as putea sa stiu ca a venit? Nu ar fi normal ca amenda sa vina acolo unde eu am adresa din viza de flotant ?

Multumesc!
Buna ziua,

Daca am adresa din CI intr-un oras, dar eu locuiesc intr-un alt oras, unde am de ceva timp viza de flotant, si am primit o amenda ( nu de circulatie, si nu mi-a fost inmanata ), unde ar trebui sa vina aceasta amenda?
In cazul in care vine la adresa din CI, si nu la cea de pe viza de flotant, daca nu o ridic intr-o anumita perioada de timp se anuleaza PV?

Multumesc!
Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu indemnizatia pentru cresterea copilului (cea de 85% pentru 2 ani).
Intrebarea este: Daca o femeie, ramane gravida azi, si nu a lucrat in ultimul an de loc, isi poate plati singura taxe sau ce trebuie platit 3-4 luni si de maine sa se si angajeze? Si asa sa aia cele 3-4 luni din urma cumva platite, plus cele 9 pana se naste copilul, si astfel sa se considere ca are peste 12 luni lucrate si sa beneficieze de aceasta indemnizatie?
Sau daca nu se poate, exista vreo alta varianta?

Multumesc!
Multumesc pentru informatii.
Si daca sunt neplatitor de TVA, mai platesc TVA la vama?
Buna ziua,

Vreau sa deschid o societate comerciala, SRL sau SRL-D (inca nu stiu exact, daca aveti o idee care e mai ok pentru comert cu produse aduse din China va rog sa ma sfatuiti).
Vreau sa aduc produse din China (Aliexpres) pe care ulterior sa le vand On-line.
Ma intereseaza cam toate informatiile referitoare la acest tip de comert pe care mi le puteti oferi, dar in special care e treaba cu taxele vamale (cat sunt, le platesti la posta sau trebuie sa te duci la vama) si cu TVA-ul (cat este si in ce conditii se plateste sau nu... si care sunt implicatiile daca sunt platitor sau neplatitor de TVA), si ce alte implicatii fiscale, juridice, etc sunt.
Orice fel de informatie suplimentara pentru ideea mea de afacere este bine venita (gen, am inteles ca etichetele produselor trebuiesc traduse).
Mentionez ca nu am o experienta mare in ceea ce priveste o societate comerciala asa ca un raspuns cat mai amanuntit si explicat m-ar lamuri mai bine.

Multumesc,
Catalin
Buna ziua,

Am citit astazi un articol care spune (pe langa altele) ca romanii din strainatate, care se intorc sa lucreze in tara primesc bani de la stat.
Nu am gasit legea, asa ca va rog daca stiti detalii referitoare la aceasta daca ma puteti lamuri.
In principiu intrebarea mea este daca acesti bani se pot acorda si retroactiv (adica daca deja te-ai intors in tara si ai inceput un job aici de cateva luni) sau daca se refera doar la persoanele care fac aceasta mutare incepand de azi.
Mai jos articolul gasit (pentru clarificare):
[ link extern ]


Multumesc,
Catalin
Răspuns la discuția Zile concediu casatorie
Multumesc !
Buna ziua,

Conform legii am inteles ca se acorda 5 zile de concediu angajatului care se casatoreste.

Intrebarea mea este:
Daca am facut cununia civila anul trecut (nefiind angajat, si deci nu am beneficiat de aceste zile), anul viitor cand vreau sa fac cununia religioasa(si petrecerea) pot beneficia de aceste zile?
Mentionez ca in Regluamentul de Ordine interioara al companiei este stipulat doar: casatoria angajatului - 3 zile lucratoare.
Ma puteti lamuri cate zile sunt de fapt si daca pot beneficia de ele pentru cununia religioasa (sau sunt doar pentru cununia civila)?

Multumesc,
Catalin
Răspuns la discuția Proces rovigneta ajuns in recurs
Multumesc frumos pentru raspuns.
Ma puteti ajuta cu o formulare in care sa rog a se judeca in lipsa si sa fac referire la aceasta decizie a Inaltei Curti, pe care sa o pot trimite prin posta?
Mentionez ca nu ma princep la termeni juridici :)
Multumesc!