avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate NeedSomeHelp

Activitate NeedSomeHelp

alte probe, poza cu catelusa omorata, dusa la veterinar dupa ce a calcat-o, obtinut adeverinta cu data si ora decesului in urma investigatiei, veterinarul mi-a pus stampila, semnatura. Altceva..nu am, s-a intamplat intr-un sat aproape pe camp. Inca o chestie, a recunoscut in declaratia lui ca a trecut pe acolo, ca masina este a lui, ca acolo locuiesc parintii lui (in acel sat), dar nu a recunoscut ca ar fi lovit vreun caine, cu sau fara intentie. El nu are martori. Era singur in masina. Am facut si apel la 112 in momentul in care s-a intamplat incidentul.
Plangere a fost depusa de anul trecut, data de 15.07.2020, politia m-a cautat acum pentru a da inca o declaratie pentru ca s-a deschis dosar penal, nu isi recunoaste fapta, iar eu am martor. Cum altfel sa dovedesc cele intamplate pentru a cere daune morale intr-un proces civil?
Anul trecut cand hraneam niste caini ai strazii intr-un sat, un sofer a venit cu masina pe contrasens si a intrat in grupul de caini pe care ii hraneam. O catelusa a fost calcata cu roata masinii si a murit in timp ce o duceam la veterinar incercand sa ii salvez viata. Masina mea era parcata corespunzator pe drumul de tara, soferul ce a intrat in caini a facut asta intentionat. Am mers la politie si am dat declaratie, am dat numarul de inmatriculare ce il are si tipul de masina. De la veterinar am obtinut o foaie cu data si ora decesului + motivul pentru catelusa. Atunci cand a trecut peste catelusa, mai avea aproximativ 2m si intra in mine daca nu vira brusc dreapta. Am ramas alb la fata pentru cateva secunde.. S-a deschis dosar penal pe numele celui cu pricina sunt chemat sa dau alta declaratie cu tot cu martorul ce a fost prezent la incident (martor pe bune). Intrebarea mea este: Pot sa il dau in judecata si sa cer daune morale pentru ce am suferit atunci? Faptul ca era sa intre in mine, faptul ca am avut un accident auto (accidentat de o masina, eu fiind pieton) in trecut si am amputatie de membru inferior? Faptul ca am vazut o catelusa calcata cu masina si ca multe nopti nu am mai putut sa dorm? Vreau sa il dau in judecata si sa ii cer despaguburi, cu banii obtinuti vreau sa ajut mai multi caini fara stapan. La ce anume sa ma astept? Care sunt optiunile? Multumesc.
Salutare. Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje. De cand sunt aici am reparat de mai multe ori hidroizolatia pe banii mei, vecinii nu au vrut niciodata sa puna bani si nu m-am obosit sa ii dau in judecata. In prezent, hidroizolatia si-a cam pierdut proprietatile si imi ploua in toate cele 3 camere + hol, prin becuri, prize, etc.
Vecinii nu vor sa puna bani in continuare. Zic verbal ca pun, cand aduc o firma cu tot cu adminisratora de la asociatie, zic ca este scump si ei nu isi permit. La sedinta au decis ca nu vor sa facem fond de reparatii. Asociatia nu are bani sa faca hidroizolatia. Eu nu imi mai permit sa o fac, la mine ploua, la vecini nu, ridica din umeri. Vreo solutie? Daca intamplator cand ploua ajunge apa si la ei, sunt eu raspunzator cu ceva? Am adunat apa cat am putut, nu mai fac fata. Am depus dovezi la asociatie cu poze si cerere de reparatie. Am cerut semnaturi cu acordul de a repara hidroizolatia, nu a vrut nimeni sa semneze, nici ca sunt de acord nici ca nu, doar verbal ziceau "da, punem bani.." si numai 2 vecini, cei de la 3 si 2, iar cel de la 1 a zis ca la el nu ploua si nu pune, la parter a ridicat din umeri fara sa zica ceva.
Sunt curios in prima faza daca e vina mea ca le ploua lor in casa cand le ajunge apa, ulterior, cum pot sa ii fortez sa fie de acord sa reparam acest bun comun cu suma impartita. Multumesc!
Ii este posibil si fara calificarea necesara? Am inteles ca nu prea se poate..
Este simplu, in 2013 am facut cerere sa ii inchid contractul si m-am mutat, dar numai pentru o saptamana si ceva, deoarece cei de la asistenta sociala au cerut sa fim prezenti amandoi pentru a inchide contractul, iar cand am mers la ei, mama a lasat-o moale sa nu isi piatda banii si a zis ca ma lasa in pace, ma lasa sa stau acolo, nu mai are treaba cu mine. N-a tinut mult.
Nu isi face treaba pentru ca de la varsta de 16 ani eu locuiam singur, iar ea la tara cu un barbat, isi lua banii pentru ca "avea grija de mine" si isi vedea de viata ei. Eu trebuia sa ma descurc singur, cum puteam, nu o prea interesa. Venea acasa odata pe luna din motive personale, nu sa vada daca mai traiesc eu. De ce vrea sa ma dea afara din casa? Pentru ca asa o invata iubitul ei sa procedeze, de ceva vreme tot face presiuni asupra ei sa vanda apartamentul si sa ramana cu el la tara, iar pe mine sa ma lase pe drumuri. Nu ca nu m-as intelege cu el sau cu ea, dar la ei este vorba de bani, sunt pur si simplu disperati dupa bani, sa aiba cat mai mult si sa nu le pese de nimeni. Sunt multe persoane carora nu le vine sa creada ca se intampla asta, multi cred ca exagerez, dar sunt la fel de multi, chiar din familie care stiu cum este si se mira cat poate sa mai continue asa, iar eu cum pot rezista (pai daca nu am alta solutie?). Cat despre vorbit cu ea, nici nu se poate. Am incercat. La orice discutie incepe sa urle in mai putin de 1 minut, sa ma jigneasca, sa ameninte cu datul afara (ia tot ce ai si pleaca din casa mea ca daca nu ti le scot eu (s-a si intamplat in trecut)). Chiar nu inteleg ce vrea de la mine, probabil daca as putea sa ii dau mai mult decat ii ofera statul ca asistent personal, m-ar lasa in pace, sau nu? Oricum nu ar fi o solutie. Nu s-a straduit in trecut pentru cresterea mea si nici nu si-a asumat responsabilitatea cresterii unui copil. Inca de mic ma lasa si cate doua zile singur acasa, pleca dupa barbati, mancam ce gaseam prin casa, trebuia sa imi gatesc singur, mergeam flamand la scoala si luam bataie fara motiv. Plangere impotriva ei fac (iar) degeaba. Oricum, inca din trecut ameninta ca daca "spun ceva" zbor din casa, era o conditie stricta, chiar si in prezent la ancheta sociala desfasurata frecvent la domiciuliu trebuie sa pretind ca totul este bine, iar eu n-as vrea sa mai pretind. Daca depun plangere la Asistenta Sociala impotriva ei, ce rezolv? Ii taie venitul apoi devine si mai chitita sa scape de mine din apartament si mai repede decat acum. Cei de la Asistenta Sociala nu imi acorda locuinta, nu le pasa de ce se intampla mai departe, si chiar daca le pasa, spun ca ei nu pot face nimic.
Multumesc mult pentru raspuns!
Parintii mei au divortat cand eram mic, au facut partaj, iar mama i-a platit tatalui jumatate din suma apartamentului, drept urmare a ramas proprietara in totalitate. Am varsta de 27 de ani, iar mama este asistent personal inca de cand am dobandit handicapul locomotor (1992). In cazul in care doreste sa renunte la contractul incheiat prin Asistenta Sociala, nu scapa si de acuzatiile ce i se pot aduce odata cu el?
Am fost la Asistenta Sociala impreuna cu ea in anul 2013, cu aceeasi problema, doream sa ii inchid contractul, sa imi revina mie suma si sa locuiesc in chirie undeva, pentru ca imi scosase deja toate lucrurile la usa si schimbase iala. Cei de la Asistenta Sociala au spus ca nu pot face mai mult decat sa ii inchida contractul pe motiv de abuz, dar cum ramane cu reintegrarea persoanelor cu handicap? Cu dreptul la o locuinta? Am fost si in audienta la Primarie in acelasi an cu un dosar complet prin care solicitam acordarea unei locuinte sociale, insa mi s-a spus ca singurele locuinte sociale disponibile sunt la o distanta foarte mare de oras, ca sa nu mai spun ca acele locuinte sunt infecte, wc-uri comune, comunitati de rromi, galagie, scandaluri, furturi, violenta, am refuzat si am rugat sa fiu anuntat in cazul in care devine altceva disponibil in oras, insa pana in prezent nu am primit nimic, nici o alta oferta. Trebuie sa reinnoiesc acel dosar anual?
Sunt la capatul rabdarilor, femeia asta isi bate joc de mine..nici macar nu locuieste aici, eu locuiesc cu iubita mea, mama locuieste la tara cu un alt barbat, vine acasa doar sa faca scandal, sa ne fure din lucruri, sa bage motive de cearta intre noi, sa ne critice, sa minta. Nu doresc decat sa scap de ea, mai exact de toate actiunile ei ce imi strica linistea si viata sociala si sa am siguranta zilei de maine intr-o locuinta din care nu pot fi scos si in care nu pot fi batjocorit de propria mama sau altcineva. Multumesc inca odata!
Buna seara, daca mama este asistenul meu personal (si nu isi face treaba), iar eu sunt persoana cu handicap, gradul 1 permanent si locuiesc in apartamentul mamei mele, iar ea doreste sa ma dea afara, ce solutii am sa evit asta pe cale legala?
Ea este singurul proprietar al apartamentului (3 camere), adresa de domiciliu o am trecuta acolo, acolo si locuiesc, stiu ca ma poate da afara doar prin ordin judecatoresc? Cum se obtine acest ordin? Ce sanse are sa il obtina? Eu nu am nicio putere in a ma "apara" de ea? Caut o cale legala care sa imi ofere siguranta zilei de maine in apartamentul respectiv, fie vorba si de dreptul la o camera. Daca vine acasa cand nu sunt eu si schimba incuietoarea, ce mai pot face? Astept raspunsuri la intrebarile mele, sper ca cineva sa ma poata lamurii. Multumesc anticipat!
Multumesc anticipat, scuze, am multe pe cap. Inca am nevoie de ajutor. Scuze de double post.