avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1789 soluții astăzi
Forum Activitate florinflori

Activitate florinflori

in conditia in care o persoana formuleaza cerere de ajutor public judiciar pentru exercitarea caii de atac a recursului si cererea e respinsa...ce se intampla cu recursul? Avand in vedere ca in recurs este obligatorie asistenta juridica..
Multumesc
Discuție Actiune CJUE
intr-un caz de discriminare publica, cel discriminat poate intr-un fel sa sesizeze CJUE? Cum poate fi sesizata Curtea? In baza carei directive...regulament...Multumesc
Răspuns la discuția Pausal explicatii
Din cate stiu eu, pausalul este o estimare facuta de catre administrator, astfel, din factura de apa, se scade consumul celor care au citit apometrele iar restul se imparte la cei care nu au citi apometrele si astfel se afla care este consumul pausal pe luan respectiva. sau se poate stabili de la inceput, de catre Asociatie, ca in cazul in care nu citesti apometrele, sa platesti de exemplu 7 mc - apa rece si 5 mc - apa calda. Depinde asociaite. Insa, a doua luna dupa ce ai platit consumul pausal, platesti si ce ai consumat in luna precedenta, desi ai platit la pausal. Practic , consumul pausal este ca o sanctiune pentru necitarea apometrelor.
Buna ziua!
daca imi poate spune cinve, daca cel care da o atentie unui functionar, dupa ce acesta a indeplinit un act in virtutea functiei sale si la care era obligat, comite vreo infractiune? cel care a dat atentie nu a vrut sa isi satisfaca nelegal vreun interes si a dat o atentie in semns de recunostinta..Multumesc!
multumesc frumos!
Se considere ca furtul comis in afara unui bar, la o apropiere mica de bar, este comis intr-un loc public? adica intarea in bar este accesibila publicului si prin urmare este asimilata unui loc public? Multumesc
Multumesc frumos de raspuns!
ce inseamna mai excat cconsiliul de administratie? in actul constitutiv trebuiesc trebuti mai mult administratori sau...?
BUna ziua!
Sotia mea vrea sa isi infiinteze un cabinet stomatologic - SRL, ea nefiind inca medic insa va avea ca angajati/colaboratori 4 medici stomatologi. Cum se procedeaza la Registrul Comertului? Am inteles ca acesta este primul pas..Ce acte trebuiesc depuse? Multumesc
Stiti cumva daca un antecontract de vanzare-cumparare cu data certa este valabil? are aceeasi valoare cu un act autentificat de notar? Adica actul cu data certa este autentic? Este vorba de un teren pe care l-a cumparat tatal meu insa nu s-a dus la notar ci la un avocat, care i-a dat data certa. Pentru un act de vanzare-cumparare a unui teren e ok data certa sau...trebuie autentificat la notar? Multumesc frumos