Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare-cumparare cu data certa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare-cumparare cu data certa

Stiti cumva daca un antecontract de vanzare-cumparare cu data certa este valabil? are aceeasi valoare cu un act autentificat de notar? Adica actul cu data certa este autentic? Este vorba de un teren pe care l-a cumparat tatal meu insa nu s-a dus la notar ci la un avocat, care i-a dat data certa. Pentru un act de vanzare-cumparare a unui teren e ok data certa sau...trebuie autentificat la notar? Multumesc frumos
Actul despre care vorbiţi are exact acea valoare pe care i-o dă forma în care a fost încheiat. Nu este un act de vînzare-cumpărare, ci doar un antecontract. Faptul că are o încheiere de dată certă este echivalentul unei frecţii la un picior de lemn.

Tatăl dumneavoastră nu a cumpărat nimic. A dobîndit doar dreptul de a cere celui cu care a contractat îndeplinirea obligaţiei de a se prezenta la notar. Dacă respectivul refuză, are calea unei acţiuni în instanţă, cu excepţia cazului în care (dacă actul a fost încheiat după octombrie 2011) au trecut şase luni de la data prevăzută pentru încheierea actului autentic.

Multumesc frumos de raspuns!