Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Actiune CJUE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Actiune CJUE

intr-un caz de discriminare publica, cel discriminat poate intr-un fel sa sesizeze CJUE? Cum poate fi sesizata Curtea? In baza carei directive...regulament...Multumesc
Stimat forumist,

Din punctul meu de vedere, nu Curtea de Justiție a Uniunii Europene, CURIA, vă este accesibilă în acest moment. Încercați, în primul rând, învestirea autorităților interne.

În acest scop, puteți sesiza inclusiv organisme precum cel de aici.
[ link extern ] /

Ulterior, dacă este cazul, puteți adresa întrebări preliminare, prin intermediul instanței, către CURIA, ori, la epuizarea ciclului procesual, sesiza Curtea Europeană a Drepturilor Omului.

Cu stimă.