avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate serepop

Activitate serepop

Doresc sa fac plangerea contra expertilor judiciari implicati.
Care este, va rog, adresa Biroului central pentru expertize tehnice judiciare ?
va multumesc
Răspuns la discuția Uzufruct pe perioada partajului

Revin incercand sa evit a intra in amanunte.
Deci, partajul judiciar s-a deschis in 2008, si este si acum pe rol. Imobilul este locuit de mine si sotul meu. Deoarece imobilul este unifamiliar - 2 camere, baie si bucatarie, nu i-am permis sorei accesul in imobil dupa ce m-am mutat in 2008 in casa goala si nelocuibila ce-mi fusese lasata prin testament.

In urma cu 2 ani (deci in timp ce partajul era deschis !) sora a deschis un act in constatare cerand dreptul de uzufruct pe imobil, si anume, partea ce i s-ar cuveni din chiria lunara ce s-ar obtine daca imobilul ar fi inchiriat in intregime.

Din acest motiv vreau sa stiu daca sora are dreptul de a cere uzufructul in timp ce partajul e pe rol si care este legislatia, art. din cod civil, etc...
Răspuns la discuția Uzufruct pe perioada partajului
Istoric: Sintem 2 surori. In anul 2006 tatal a decedat lasand in urma un testament.
Am acceptat amandoua succesiunea prin notar in 2006, eu avind 60% iar sora 40%.

Din 2006 pana in 2008 casa a fost nelocuita si practic nelocuibila.

Eu m-am mutat in casa in 2008 si, dupa mai multe actiuni de mediere esuate, am deschis actiunea de Partaj. Dupa 1 an de la deschiderea Partajului, adica in 2009 acesta a fost suspendat (art. 244 alin. 1 pct. 1), sora deschizand o actiune de anulare testament - proces pierdut de ea irevocabil in 2012 cind procesul de partaj a fost repus pe rol.

In 2011 insa, cand partajul era suspendat, sora a deschis un proces de Actiune in Constatare cu mai multe petite (drept de uzufruct: chirie pe ultimii 5 ani cit si fructe din gradina; daune morale; accesul in imobil) - acest proces ca si partajul, este pe fond.

Eu am facut investitii in casa pentru a o face locuibila, cheltuieli la care sora nu a vrut sa participe.

Intrebarea mea este: are sora drept de uzufruct pe cei 5 ani de la deschiderea partajului ?
Ce articol din codul civil ma poate apara ?
Răspuns la discuția Uzufruct pe perioada partajului
casa a fost nelocuita si nelocuibila pana in 2008 cand, m-am mutat facand investitii minime in asteptarea partajului - dupa mutare am deschis partajul, avand 60% cota din casa.
Partea adversa a refuzat s partajul si a obtinut si o suspendare a lui timp de 3 ani. Acum un an am reusit sa-l redeschid. Dupa redeschiderea partajului, partea adversa a deschis proces pentru uzufruct, chirie pe partea ei de casa. Pe perioada celor 5 ani, a cerut o suma aproape egala cu ce i-ar reveni de pe urma sultei de la partaj, invocand preturile de piata ale chiriilor. Evident, ea a refuzat sa contribuie la investitiile facute.

Am gasit undeva ca, pe timpul partajului, nu poate fi cerut uzufructul, mai ales ca, acest partaj dureaza de 5 ani din motive invocate de partea care cere uzufructul.
unde pot fi denuntati expertii judiciari suspectati de erori profesionale intentionate prejudiciind cu buna stiinta una din parti ?
[EDITAT].
poate cere una din parti uzufruct pe perioada partajului ?
Multumesc pentru raspuns.
Stiti cum se va face convertirea sumei de atunci, aprox. cinci sute de mii de Lei vechi in 1993, la o valoare actualizata in Ron (in calcul poate intra si inflatia an de an sau exista un alt mecanism...) ?

Intr-un proces civil avut in 1993 am depus prin reprezentant (si avocat) o suma de bani ce trebuia sa o ridice partea adversa - era echivalentul unui apartament. Paratul nu a vrut sa o ridice iar dupa doi ani suma de bani a trecut in visteria statului. Cum la acea vreme ma aflam in afara tarii, nu am avut posibilitatea sa-i iau inapoi si mai mult, reprezentantul meu a murit intre timp iar de avocat nu pot da.
Intrebare: cum pot recupera suma de bani si daca suma va fi actualizata.

Va multumesc pentru ajutor.
Doamnelor si Domnilor,

am apelat la Forum cu o intrebare, Luni, 19 August 2013, 10:02.
Nu am primit raspuns.


Unde trebuie sa ma adresez in cazul in care o persoana a folosit semnatura falsa si a sustras documente oficiale dintr-un dosar al judecatoriei ?

Este acea institutie DNA, Politie, Procuratura ?

Cu multumiri deosebite.