Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani din vistieria statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani din vistieria statului

Intr-un proces civil avut in 1993 am depus prin reprezentant (si avocat) o suma de bani ce trebuia sa o ridice partea adversa - era echivalentul unui apartament. Paratul nu a vrut sa o ridice iar dupa doi ani suma de bani a trecut in visteria statului. Cum la acea vreme ma aflam in afara tarii, nu am avut posibilitatea sa-i iau inapoi si mai mult, reprezentantul meu a murit intre timp iar de avocat nu pot da.
Intrebare: cum pot recupera suma de bani si daca suma va fi actualizata.

Va multumesc pentru ajutor.
Actualmente suma s-ar putea obtine numai pe cale judecatoreasca, avand in vedere ca, aceasta a fost consemnata de catre Dvs fara a reprezenta o creanta fata de Statul Ro.
Multumesc pentru raspuns.
Stiti cum se va face convertirea sumei de atunci, aprox. cinci sute de mii de Lei vechi in 1993, la o valoare actualizata in Ron (in calcul poate intra si inflatia an de an sau exista un alt mecanism...) ?