avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate danaandreea22

Activitate danaandreea22

Buna ziua!
Doresc sa infiintez o revista de informare, non-profit, pentru clientii unei firme. Care sunt pasii legali pe care ar trebui sa ii urmez, in conditiile in care nu am o firma deschisa special pentru aceasta activitate. Pot desfasura aceasta activitate daca voi expedia revista doar clientilor firmei respective? In plus, pot sustine media diferite evenimente de specialitate, congrese, etc? Exista vreo bariera pe care nu trebuie sa o incalc pentru a nu trece spre ilegal? Multumesc! O zi frumoasa tuturor!
Buna seara! Am primit o amenda administrativa de 1000 lei. Intrebarea mea este daca se poate esalona pe 10 luni, de exemplu. Unde trebuie facuta cererea de esalonare, daca se poate esalona: la parchet sau la fisc? Am primit acasa rezolutia de nup de la parchet si amenda, dar in hartii nu scrie unde trebuie platit sau in cat timp. Mai trebuie sa mai vina vreo hartie dupa termenul de 20 de zile in care se poate contesta?
Domiciliul meu actual este in Bucuresti, am o viza de flotant pentru Bucuresti valabila pana in august 2014. Cum pot face sa nu se mai trimita nicio hartie la domiciliul parintilor? Cu toate ca am scris in declaratia data la politie, in trecut, ca doresc sa se trimita corespondenta la adresa din Bucuresti, cei de la parchet au trimis si acasa la parinti si aici, in Bucuresti.
Daca se esaloneaza amenda, tine de directia fiscala din Bucuresti sau cea din orasul parintilor?
Multumesc!
Răspuns la discuția Furt din magazin de 150 lei
Si in plus...ea nu are niciun venit. Conteaza? Multumesc!
Răspuns la discuția Furt din magazin de 150 lei
Pentru cine urmareste discutia, s-a dispus neinceperea urmarii penale si s-a aplicat o amenda administrativa, atat mie cat si prieteni mele, fiecare de 1000 lei. Nu scrie in cat timp se plateste, unde trebuie platita sau alte detalii.
Problema este ca ea a cerut ca orice document viitor sa fie trimis la adresa domiciliului actual, dovedit printr-o viza de flotant. Cei de la Parchet au trimis la domiciliul vechi, care este o comuna restransa si cu ocazia aceasta toata comunitatea a aflat de isprava noastra pentru ca s-au trimis niste foi capsate, fara a fi puse in vreun plic, foi care contin toata descrierea intamplarii.
In acelasi timp, i-au venit hartiille, la fel, nepuse in plic, si la adresa domiciliului actual.
Este corect cum au procedat cei de la Parchet, mai ales tinand cont de faptul ca viza de flotant inca este valabila si in declaratie scria clar ca doreste sa primeasca orice hartie la domiciliul actual?
Este adevarat, am gresit si chiar ne pare rau, dar s-a procedat corect nerespectandu-i dorinta exprimata in scris? Se poate spune ca a suferit daune morale grave....
Nu vreau sa fiu nesimtit, doar vreau sa stiu daca a fost corect sau nu....
In plus, exista vreo posibilitate prin care sa se esaloneze amenzile acestea sau sa se micsoreze?
Multumesc tuturor care au urmarit cazul!
Răspuns la discuția Furt din magazin de 150 lei
Buna ziua!
Revin cu informatii asupra cazului cu care ne confruntam eu si prietena mea. astazi au sunat-o de la politie si au rugat-o sa se prezinte vineri la ora 10 la sectie. Pe mine nu m-a sunat nimeni, cu toate ca ea a declarat ca nu stia nimic despre fapta mea. Care credeti ca este motivul acestei invitatii la sectie? Va multumesc!
Răspuns la discuția Furt din magazin de 150 lei
Va multumesc pentru raspuns domnule avocat! O ultima intrebare mai am...in aceasta situatie, magazinul trimite inregistrarile politiei? Magazinul mai este implicat? Daca s-a ajuns aici, inseamna ca deja ei au cerut urmarirea penala?
Răspuns la discuția Furt din magazin de 150 lei
Buna seara! Pe cine trebuie sa convingem? politistul sau procurorul? deja am terminat cu politia, mi-a fost luata declaratie si mi s-a spus ca voi primi citatie de la procuror. Nu stiu ce sa fac...sunt disperat...pt o prostie platesc si regret grav...nu vreau sa am nimic in cazier pt ca imi distrug toate visele...nici acum nu pot sa ma gandesc cum am reusit si am facut asta
Buna seara!
Am luat o pereche de incaltaminte dintr-un magazin, am fost prins la iesirea din magazin. am recunoscut fapta si apoi am vrut sa ii platesc. cei de la magazin nu au acceptat, au sunat politia, am fost la sectie unde mi s-au luat datele si amprentele si am dat declaratie. Am inteles ca urmeaza sa fiu chemat la procuror...ce se poate intampla? imi pare rau pt ce am facut..m-am prostit vazand ca nu au nici sistem de alarma si nici pret. Pot scapa doar cu amenda administrativa, fara amenda penala inscrisa in cazier? vreau sa obtin viza pt USA si stiu ca nu mai pot face acest lucru cu cazierul patat...Multumesc!